Fibromiyalji tanılı hastalarda fibromiyalji etki düzeyi ile çocukluk çağı travmaları ve duygusal sağırlığın ilişkisi
The relationship of fibromyalgia effect level and childhood trauma and emotional deaf in patients with fibromyalgia
  1. Tez No: 726501
  2. Yazar: MERT CAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDEH FARAJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Fibromiyalji vücudun bazı bölgelerinde kas ve iskelet ağrıları ile karakterize yorgunluk ve bitkinliğin görüldüğü bir sendromdur. Bu çalışmada fibromiyalji ile çocukluk çağı travmaları ve duygusal sağırlık arasındaki ilişki incelenmiştir. Duygusal sağırlık kişinin duyguları anlama, algılama, tanımlama ve ifade etme konusunda yetersiz olmasıdır. Çocukluk çağı travması çocuğa bir başkası tarafında bilerek ya da bilmeyerek yapılan çocuğun fiziksel ve psikolojik gelişimini olumsuz etkileyecek davranışlardır. Çalışmaya toplamda 185 fibromiyalji tanısı almış hasta katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 38.6'dır. Katılımcılara Fibromiyalji Etki Ölçeği, Perth Aleksitimi Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve sosyodemografik veri form uygulanmıştır. Araştırmanın neticesinde çocukluk çağı travmaları ve duygusal sağırlığın fibromiyalji düzeylerine etki ettiği görüşmüştür. Elde edilen bulgular ile fibromiyaljinin etiyolojisinin anlaşılmasına ve alternatif tedavi yöntemlerine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia is a syndrome characterized by muscle and skeletal pain in some parts of the body, and fatigue and exhaustion. Emotional deafness is the inability of a person to understand, perceive, describe and express emotions. Childhood trauma is the behavior that is deliberately or unintentionally done to the child by another person, which will negatively affect the physical and psychological development of the child. In this study, the relationship between fibromyalgia and childhood traumas and emotional deafness was investigated. A total of 185 patients diagnosed with fibromyalgia participated in the study. The average age of the participants is 38.6. Fibromyalgia Impact Scale, Perth Alexithymia Scale, Childhood Trauma Scale and sociodemographic data form were applied to the participants. As a result of the research, it was seen that childhood traumas and emotional deafness affect fibromyalgia levels. With the findings obtained, it contributes to the understanding of the etiology of fibromyalgia and to alternative treatment methods.