COVID-19 pandemi döneminde bir üniversite hastanesinde araştırma görevlisi olarak çalışan doktorların tükenmişlik düzeyleri ve ilişkili faktörler
Levels of burnout and related factors in research assistant doctors working in A university hospital during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 726545
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Bu araştırmada COVID-19 pandemi döneminde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi'nde çalışmakta olan araştırma görevlisi doktorların tükenmişlik düzeyleri ve tükenmişlik ile ilişkili olabilecek faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu araştırma kesitsel tipte bir anket çalışmasıdır. Çalışma grubunu KSÜ Tıp Fakültesi'nde çalışmakta olan 250 araştırma görevlisi doktor oluşturmaktadır. Konuyla ilgili literatür gözden geçirilerek kişisel bilgi formu ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği'nden oluşan anket hazırlanmıştır. Anket formu katılımcılara yüz yüze uygulanmıştır. Verilerin analizinde Tek Yönlü Varyans Testi, Student t testi ve Pearson analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study was to investigate the levels of burnout in research assistant doctors working in the Medical Faculty Hospital of Kahramanmaraş Sütçü Imam University during the COVID-19 pandemic and to determine the factors that may be related to burnout. MATERIAL AND METHOD: This research was conducted as a cross-sectional questionnaire study. The study group comprised 250 research assistant doctors working in the Medical Faculty Hospital of Kahramanmaraş Sütçü Imam University. With reference to the relevant literature, a questionnaire was prepared consisting of a personal information form and the Maslach Burnout Inventory. The questionnaires were completed in face-to-face interviews with the study participants. The One-Way Variance test, Student's t-test, and Pearson analysis were applied in the analysis of the data.