Çay atıklarından elde edilen biyokömürün mikrobiyel taşıyıcı olarak çay gelişimi ve çay topraklarının kimyasal ve biyolojik özelliklerine etkisi
Effect of tea waste originated bi̇yokömür as a microbial carrier on tea growth and chemical and biological properties of tea soils
- Tez No: 726584
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN NAMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada Doğu Karadeniz Bölgesi çay topraklarına uygun biyokömür ve PGPR içeren katı biyolojik gübre elde edilmiş ve katı biyogübrenin etkinliğini belirlemek amacıyla inkübasyon denemesi ve Rize ilinde tarla denemesi yürütülmüş, toprak ve bitki örneklemeleri üç sürgün döneminde gerçekleştirilmiştir. İnkübasyon denemesi süresince, katı biyogübre uygulamalarının tamamı pH'yı artırmıştır. Farklı oranlarda katı biyogübre uygulamaları, toprağın azot, alınabilir fosfor ve potasyum miktarını kontrole göre artırmış, kimyasal gübreyle de yakın değerlerde olmuştur. Toprağın asit fosfataz, beta glukosidaz ve üreaz enzim aktiviteleri ile toplam bakteri sayısı üzerine B1E 300 +150 kg/da ve B2L 600+150 kg/da gübre uygulamaları daha etkili olmuştur. Tarla denemesi sonuçlarına göre; toprakların pH'sı 3.2-4.9 arasında değişim göstermiş, pH değerleri yükselmiştir. Her iki hasat döneminde de tüm uygulamalarda alınabilir fosfor 0-7.5 cm toprağında 7.5-15 cm toprağına kıyasla daha yüksek bulunmuş, hasat zamanına bağlı olarak ise, toprakların alınabilir fosfor kapsamları azalmıştır. Mayıs ayına kıyasla Eylül hasat dönemi topraklarında, katı biyogübre uygulamaları kontrol ve kimyasal gübreli kontrolye göre toprakların asit fosfataz, beta glukosidaz ve üreaz enzim aktivitelerini önemli derecede artırmıştır. Çay bitkisi sürgün boyu, sürgün çapı, klorofil ve antosiyanin içerikleri Mayıs hasat döneminde en yüksek ölçülmüş, Temmuz ve Eylül hasat döneminde ise sırasıyla azalmıştır. Yaprak klorofil ve antosiyanin içeriği bütün uygulamalarda önemli oranda artmıştır. Üç hasat dönemi ortalamasına göre, B2L 600kg/da+150kg/da gübre uygulaması yaş yaprak ağırlığını % 30.77 oranında, kimyasal gübre ise, yaş yaprak ağırlığını % 14.95 oranında artırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, solid biological fertilizer containing biochar and PGPR suitable for the tea soils of the Eastern Black Sea Region was obtained and incubation trial and field trial were carried out in Rize province in order to determine the effectiveness of solid biofertilizer, soil and plant samplings were carried out in three shoot periods. During the incubation study, all of the solid biofertilizer applications increased the pH. Solid biofertilizer applications at different rates increased the nitrogen, available phosphorus and potassium amount of the soil compared to the control, and it was close to the chemical fertilizers. B1E 300+150 kg/da and B2L 600+150 kg/da fertilizer applications were more effective on the acid phosphatase, beta glucosidase and urease enzyme activities and the total bacterial count of the soil. According to the results of the field study; The pH of the soils varied between 3.2-4.9 and the pH values increased. In both harvest periods, available phosphorus was found to be higher in 0-7.5 cm soil compared to 7.5-15 cm soil in all applications, and the available phosphorus content of the soils decreased depending on the harvest time. Compared to May, solid biofertilizer applications significantly increased the acid phosphatase, beta glucosidase and urease enzyme activities of the soils compared to the control and chemical fertilizer control soils in the September harvest period. Tea plant shoot length, shoot diameter, chlorophyll and anthocyanin contents were measured at the highest in May harvest period and decreased in July and September harvest periods, respectively. Leaf chlorophyll and anthocyanin content increased significantly in all treatments. According to the average harvest periods, B2L 600kg/da+150kg/da fertilizer application increased the wet leaf weight by 30.77 % and chemical fertilizer increased by 14.95 %.