Effects of leadership styles on employee performance – case study: Istanbul – Turkey SME's
Liderlik stillerinin çalışan performansına etkileri – bir örnek olay çalışması: İstanbul – Türkiye KOBİ'leri
- Tez No: 726638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AYDIN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul – Türkiye'de KOBİ'lerde görev yapan yöneticilerin liderlik stilleri ile çalışanların performansı arasındaki ilişkiyi incelemek ve değişkenler arasında görgül olarak kanıtlanmış bir ilişki olup olmadığını değerlendirmektir. Bu doğrultuda gerçekleştirilen çalışmada araştırmacı, önceki çalışmalara dayanarak, liderlik stillerini ölçmek için dört değişkeni (otokratik liderlik, serbest bırakıcı lider, dönüşümcü liderlik ve etkileşimci liderlik) ve söz konusu işletmelerde çalışanların performansını ölçmek için bir değişkeni (çalışan performansı) ele almıştır. Yöneticilerin işletmelerdeki liderlik davranışları hakkında bilgi sağlamak ve sözkonusu liderlik davranışlarının çalışanların performansı üzerindeki etkisini tespit etmek amacıyla nicel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Anket toplama yöntemi ile ulaşılan toplam 268 yönetici olmayan çalışan aracılığıyla araştırmada önerilen hipotezler test edilmiştir. Elde edilen bulgular, KOBİ'lerdeki liderlik tarzının çalışanların performansını farklı şekilde etkilediğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Liderlik stili, otokratik liderlik, serbest birakici lider, dönüşümcü liderlik, etkileşimci liderlik, çalışan performansı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the leadership styles of managers working in SMEs in Istanbul – Turkey and the performance of employees and to evaluate whether there is an empirically proven relationship between the variables. In this study, based on previous studies, the researcher addressed four variables (autocratic leadership, laissez-faire leadership, transformational leadership, and transactional leadership) to measure leadership styles and one variable (employee performance) to measure the performance of employees in the businesses. A quantitative study was conducted in order to provide information about the leadership behaviors of the managers in the enterprises and to determine the effect of these leadership behaviors on the performance of the employees. The hypotheses proposed in the research were tested through a total of 268 non-managerial employees reached by the survey method. The findings show that the leadership style in SMEs affects the performance of employees differently. Keywords : Leadership style, transactional leadership, transformational leadership, laissez-faire leadership, autocratic leadership, employee performance.