An analysis of mechanical engineering publications published in Iran (2010-2021)
  1. Tez No: 726684
  2. Yazar: SAEID SUFY MOGHADDAM KOKANEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İstatistikler, günümüzde büyük miktarda veriyle başa çıkmak için önemli bir araçtır, çünkü bilim adamlarının verileri, ondan birçok sonuç çıkarılabilecek bir biçimde özetlemelerini sağlar. Bu makalede, İran'da 2010-2021 yılları arasındaki makine mühendisliği yayınlarının istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmesi incelenmiştir. Bu çalışma, İranlı yazarların beğenilerini etkileyen farklı kurum ve/veya kuruluşlardaki hem yurtiçi hem de yurtdışı katkıları, alıntıları ve ilgi alanlarını dikkate alırken incelemektedir. Beş yön, Web of Science™ [1] kategorilerine dayalı makine mühendisliği alt araştırma alanı, toplam uluslararası işbirliği(ler), kurumsal veya akademik işbirliği, en uygun araştırma eğilimi ve yayınlanma yılları istatistiksel olarak ölçülür. Sonuçlar, makalelerin %4,6'sından fazlasının bir yanda Amerikalı bilim adamları ile ortaklaşa yayınlandığını, diğer yanda ise İranlı yazarların araştırmalarını yayınlarken en çok eğilimin“Mekanik”olduğunu gösteriyor. Ek olarak, 2019 yılı, 1650'den fazla yayınlanmış makale ile İran yayıncılığı için en yoğun yıl olarak rapor edildi.
Özet (Çeviri)
Statistics is a significant tool for dealing with large amounts of data nowadays, because it enables scientists to summarize data into a format that many results could be drawn from it. In this article, evaluation of mechanical engineering publications in Iran between years 2010 and 2021 is investigated with statistical methods. This study examines both domestic and international contributions in different institutions or/and organizations, citation and fields of interest affecting of Iranian authors' tastes while it is taken to account. Five aspects, the sub research area in mechanical engineering based on Web of Science™ [1] categories, total international collaboration(s), institutional or academic cooperation, the most approbative research inclination and the years of publish are measured statistically. The results indicate that more than 4.6% of articles is published mutually with American scientists in one hand, and in the other hand,“Mechanics”seems to be the most tendency for Iranian authors while publishing their research. Additionally, the year 2019 was reported the busiest year for Iranian publication with over 1650 published articles.