Çeşitli irrigasyon solüsyonlarının üç farklı perforasyon tamir materyalinin bağlanma dayanımına etkisinin değerlendirilmesi
Evoloation of the effect of three various i̇rrigation regiments on bond strength of three perforation different materials
  1. Tez No: 658630
  2. Yazar: NİHAL DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ZIRAMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmanın amacı; sık kullanılan irrigasyon solüsyonlarının MTA, Biodentin ve BioAggregate materyallerinin bağlanma dayanımına etkisini değerlendirmektir. Çalışmamızda yeni çekilmiş ve üzerinde herhangi bir restoratif işlem olmayan, çürüksüz 135 adet alt büyük azı insan dişi kullanıldı. Dişlerin mine-sement sınırının 2mm üstünden kronlar uzaklaştırıldı ve furkasyonun 2mm altından olacak şekilde kökler uzaklaştırıldı. Bu dişlere giriş kaviteleri açıldı, pulpa odasında bulunan pulpa dokusu ve artıkları ekskavatör yardımı ile uzaklaştırıldı ve NaOCl ile yıkandı. Her bir parçanın furkasyon bölgesinde 1,4 mm çapındaki elmas rond frez ile perforasyon oluşturuldu. Daha sonra perforasyon alanını temizlemek için salinle perforasyon alanı yıkanndı. Perforasyon boşluklarına tamir materyalleri uygulanmak üzere örnekler rastgele 3 gruba ayrıldı (n=45) ve MTA (Densply Maillefer, Ballaguies, İsviçre), Biodentin (Septodent, Niederkasssel, Almanya) ve BioAggregate (Innovative BioCeramix, Vancouver, Kanada) perforasyon boşluklarına uygulandı. Ardından, örneklerin üzeri nemlendirilmiş gazlı bez ile örtülerek etüve yerleştirildi ve %100 nemli ortamda, 37⁰C de, 7 gün bekletildi. Bekleme süresinin hemen ardından irrigasyon solüsyonlarında bekletilmek üzere her grup kendi içinde tekrar 3 alt gruba (n=15) ayrıldı ve belirlenen sölüsyonlarda uygun sürelerde beklemeye alındı. İrrigasyon solüsyonlarında beklemenin ardından bütün örnekler test solüsyonlarının içinden uzaklaştırılarak distile su ile yıkandı ve %100 nemli ortamda, 37 ⁰C de, 48 saat bekletildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evoluate the effects of various irrigation regiments on the push-out bond strength of MTA, Biodentine and Bioaggregate. In this study, we used 135 freshly extracted permanent human mandibular molars with no caries and no restoration. The crowns were decoronated 2mm above the cemento-enamel junction and the roots were removed at 2mm under the furcation area. Molars were accessed, pulp chamber and root canals were removed with spoon excavator and irrigated with NaOCl. Perforations were created in the center of the pulp chamber floor with 1,4 mm round bur and irrigated with salin. The specimens were randomly divided into 3 grups (n=45) according to the material used for repairing the perforation defects: MTA (Densply Maillefer, Ballaguies, İsviçre), Biodentin (Septodent, Niederkasssel) ve BioAggregate (Innovative BioCeramix, Vancouver, Canada). The specimens were placed immediately at 37⁰C and 100% humidity for a week until the repair material setting was completed. The samples were divided into subgroups (n=15) according to the waiting irrigation solutiouns of the specified time period. After waiting irrigation solutions, the speciments irrigated with salin and were stored at 37⁰C and 100% humidity for 48 hours. The push-out bond strength values were measured by using a universal testing machine (Lloyd LRX; Lloyd Instruments Ltd, Fareham, UK).