Anestezi hekimlerinin çocuk hastalarda genel anestezi sırasında oluşan dental travmalar ile ilgili farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of anesthesiologists' awareness about dental traumas occurring during general anesthesia in pediatric patients
- Tez No: 726702
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BELDÜZ KARA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de anestezi hekimlerinin çocuk hastalarda genel anestezi sırasında oluşan dental travmalar ile ilgili farkındalıklarını değerlendirmek ve hekimlerin cinsiyet, unvan, aktif çalışma süreleri, çalışılan kurum ve diş hekimleriyle ortak çalışma gibi faktörlerin bu yaklaşımlar üzerine etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirilmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Türkiye'de herhangi bir kurumda anestezi hekimliği yapan ve bu çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden profesör, doçent, doktor öğretim üyesi/öğretim görevlisi, yoğun bakım uzmanı, anestezi uzmanı ve araştırma görevlisi/asistan doktorlar dahil edilmiştir. 4 tanesi demografik özellikler ve 16 tanesi çeşitli dental travma tiplerinin meydana gelmesi durumunda anestezi hekimlerinin farkındalıklarını ölçmek amacıyla hazırlanmış araştırma sorularından oluşan, toplam 20 soruluk bir anket formu hazırlanmıştır Anket uygulaması internet üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 316 anestezi hekimi katılmıştır. Çocuk hastada daimi dişin avülsiyonu durumunda katılımcıların sadece %14.9'u 'replante edeceğini', süt dişinin avülsiyonu durumunda katılımcıların %93'ü 'replante etmeyeceğini' belirtmiştir. Süt veya daimi avülse olmuş dişi replante etmeyen katılımcıların %32.3'i 'diş hekimine yönlendiririm' şeklinde yanıt vermiştir. Ekstrüzyon durumunda %10.4'ü 'dişi sokette eski konuma getiririm', %3.8'i 'dişi ağız içinde sabitlemeye çalışırım' yanıtını tercih etmiştir. İntrüzyon durumunda katılımcıların %63.9'u 'diş hekimine yönlendiririm' seçeneğini işaretlemiştir. Lateral lüksasyon durumunda ise %8.9'u 'dişi sokette eski konuma getiririm', %4.7'si 'dişi ağız içinde sabitlemeye çalışırım' seçeneğini belirtmişlerdir. Sonuçlar: Çalışmamızın sonuçları anestezi hekimlerinin, dental yaralanmalar konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmadıklarını göstermiştir. Cinsiyet, meslekte çalışma süresi, çalışılan kurum, mesleki unvan ve diş hekimleri ile çalışma sıklığı gibi değişkenler perianestezik dental yaralanmalara yaklaşımda etkilidir. Özel kurumlarda çalışan hekimlerin perianestezik dental yaralanmalara daha ideal bir yaklaşım sergiledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the awareness of anesthesiologists about dental traumas that occurs during general anesthesia in pediatric patients in Turkey. In addition, the effects of factors such as gender, title, active working hours, working institutions and cooperation with dentists on these approaches are to be evaluated comparatively. Materials and Methods: Professors, associate professors, doctoral lecturers/lecturers, intensive care specialists, anesthesiologists and research assistants/assistant doctors who work as anesthesiologists in any institution in Turkey and who voluntarily agreed to participate in this study were included in our study. A questionnaire consisting of 20 questions was prepared, 4 of which were demographic characteristics and 16 of which were prepared to measure the awareness of anesthesiologists in case of various types of dental trauma. The survey was carried out online. Results: 316 anesthesiologists participated in our study. In the case of avulsion of the permanent tooth in a pediatric patient, only 14.9% of the participants stated that they would replant, and in the case of avulsion of the primary teeth, 93% of the participants stated that they would not replant. 32.3% of the participants who did not replant a primary or permanent avulsed tooth answered as 'I refer the patient to the dentist'. In the case of extrusion, 10.4% answered 'I restore the tooth in its socket', 3.8% answered 'I try to fix the tooth in the mouth'. In the case of intrusion, 63.9% of the participants marked the option 'I refer the patient to the dentist'. In the case of lateral luxation, 8.9% of the responses are 'I restore the tooth in its socket', 4.7% 'I try to fix the tooth in the mouth'. Conclusion: The results of our study showed that anesthesiologists do not have sufficient knowledge and experience about dental injuries. Variables such as gender, working time in the profession, institution, professional title and frequency of working with dentists are effective in the approach to perianesthetic dental injuries. It has been found that anesthesiologists working in private institutions have a more ideal approach to perianesthetic dental injuries.