Assessment of internal control on purchasing and account payable in telecommunication business: Case study of Djibouti Telecom SA
Telekomünikasyon işletmelerinde satın alma ve borç hesabı döngüsü üzerinde iç kontrolün değerlendirilmesi (Cibuti Telecom SA örnek olay incelemesi)
  1. Tez No: 726760
  2. Yazar: AHMED ALI DARAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN NESRİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Satın alma ve ödenecek hesap, bir şirkette ciddiye alınması gereken iki hassas kavramdır. Tüm şirketlerin günlük operasyon faaliyetleri için bir satın alma yapması gerekir, bu alımlar kısa vadeli kredi olarak yapıldığında buna borç hesabı denir ve finansal durum tablosunun cari yükümlülüğünün üst kısmında konumlandırılır. Bu ana kavramların her ikisi de, her şirket tarafından oluşturulan bir prosedür faaliyeti tarafından yönlendirilir. Bu prosedüre ilişkin risklerin analiz edilmesi ve tespit edilmesi için bir iç kontrol sisteminin kurulması tercih edilir. Bu kontrol sayesinde, genellikle kontrol sonunda kurum yönetimine bazı tavsiyeler verilerek fark edilen hasarlar zamanında tedavi edilir. Bu araştırma belgesindeki ana hedefler, Cibuti Telecom SA adlı bir telekomünikasyon şirketinde önce ilgili faaliyet prosedürlerinin işleyişini anlayarak satın alma ve borç hesabı döngüsü üzerinde bir iç kontrol gerçekleştirmek ve ardından bu prosedürlerin uygulamasının güvenilir bir şekilde uygulanıp uygulanmadığından emin olmaktı. ve son olarak, bazı önerilerde bulunmak için maddi riskleri tespit etmek. Bunun için yapılandırılmış görüşme, akış şeması, uygunluk testi, iç kontrol anketi, kalıcılık testi, görev ayrımı ızgarası ve problem açıklama analiz sayfası gibi bu konunun durumunu daha iyi değerlendirmek için bazı önemli araçlar kullanıldı. Bulunan sonuç, genel olarak, şirketin prosedür faaliyetlerini günlük operasyonda uyguladığını gösterdi, ancak bazen bazı zayıflıklarla karşılaştık, örneğin: resepsiyon departmanı eksikliği, yazılı satın alma prosedürü yok, tedarikçi danışmanlığının olmaması, görev birikimi ve onay bütçe departmanına danışmadan bazı satınalma siparişlerinin Bunun için örneğin birkaç tavsiye verilmiştir: bir hizmet alımı oluşturmak, bir danışma teklif belgesini yerleştirmek ve görevlerin birikmesi riskini önlemek için hazine departmanının işlevlerini azaltmak.
Özet (Çeviri)
Purchase and account payable are two delicate notions to seriously take into consideration in a company. All companies need to make a purchase for their daily operation activity, when these purchases are made in short-term credit it is called account payable and it is positioned at the up part of the current liability of the statement of financial position. Both of these main notions are guided by a procedure activity set up by each company. To analyze and detect risks related to this procedure, it is preferable to establish an internal control system. With the help of this control, damage noticed is generally treated in time with given at the end of the control some recommendations to the management of an organization. The main goal of this research paper was to execute an internal control on the purchase and account payable cycle in a telecommunication company called Djibouti Telecom S-A by first understanding the operation of related activity procedures, then making sure if the practice of these procedures is applied reliably, and finally to detect material risks to give some suggestions. For that, some important tools were used to better assess the situation of this issue such as a structured interview, flow diagram, conformity test, internal control questionnaire, permanence test, grid of separation of duties, and the problem disclosure analysis sheet. Result found has shown that generally speaking the company was practicing their procedure activity in daily operation except for sometimes we have met some weaknesses for instance: lack of reception department, no written purchase procedure, absence of supplier consultation, accumulation of tasks, and approbation of some purchase order without consulting the budget department. For that several recommendations have been given for example: creating a service reception, putting in place a consultation offer sheet, and mitigating functions for the treasury department to avoid the risk of accumulation of duties.