The First works of Clifford Odets as a revolutionary play wright of 1930's
1930'ların devrimci oyun yazarı olarak Clifford Odets'in ilk yapıtları
  1. Tez No: 72679
  2. Yazar: HALE MADRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ 1930'LARIN DEVRİMCİ OYUN YAZARI OLARAK CLIFFORD ODETS'İN İLK YAPITLARI HALE MADRAN Danışman: Yrd. Doç Dr. Ahmet BEŞE 1998-Sayfa:66 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Ahmet BEŞE Doç. Dr. İbrahim YEREBAKAN Yrd. Doç Dr. İsmail ÖĞRETİR“1930 'ların Devrimci Oyun Yazarı Olarak Clifford Odets”başlığıyla, 1930'lann Amerikan tiyatrosu ve dönemin en ünlü oyun yazan olarak kabul edilen Clifford Odets' i ele almaya çalıştık. 1930'lann oyun yazarlan tüm enerjilerini yazmaya harcamışlardır: dönemin yazarları Theatre Guild, Group Theatre, Theatre Union gibi tiyatro gruplanyla birlikte anılmışlardır. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Marksist ve Komünist tiyatro, Amerika'da 'modern' dramanın oluşturulmasıyla hemen hemen aynı zamanda başlar. 1930'lann oyun yazarları kendilerini komünist veya sosyalist olarak adlandırırlar. Bu oyun yazarlarından en ünlü ve en belirgin olanı, ününü Group Theatre'la kazanmış olan Clifford Odets' dir. Odets, 1930'larda işçi (proletarian) hareketi çerçevesi içinde yer alır. Bununla birlikte, Odets'in oyunlarında ele aldığı karakterlerden sadece bir kaçı işçi olma özelliğine sahiptir. Bir başka deyişle bu kişilerden sadece bir kaçı çalışan sınıftandır. Genelde karakterler aşağı orta sınıftan veya orta sınıftan gelmektedirler. Odets ayrıca dönemin Yahudi-Amerikan yazın türü çerçevesinde incelenmiştir. Örneğin Awake and Sing! Yahudi Amerikan yazınında sık sık kullanılan, otoritenin erkekten kadına geçtiği şekil değiştirmiş aile yapısının ele alındığı bir temayı irdeler. Waiting for Lefty ise açıkça radikal mesaj veren politik amaçlı bir oyundur. Nazi karşıtıII oyunların ilk örneklerinden olan Till the Day I Die'la birlikte sahnelenmiştir. Odets, bu ilk üç oyununda (Waiting for Lefty, Awake and Sing!, Till the Day I Die) grevler, sınıf bilinci, savaş karşıtlığı, faşizm karşıtlığı ve orta sınıfın çöküşü gibi konulan ele alır. Clifford Odets, ele aldığı bu temalarla, Büyük Bunalım (Great Depression) yıllarında Group Theatre'ın en önemli oyun yazarı olmuştur. İki savaş arasındaki yıllarda oyunlarıyla tiyatroya yaptığı katkılar Odets'in Amerikan tiyatrosundaki en önemli oyun yazarları arasında yer almasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS THE FIRST WORKS OF CLIFFORD ODETS AS A REVOLUTIONARY PLAYWRIGHT OF 1930S Hale MADRAN Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Ahmet BEŞE 1998-PAGE:66 Jury : Yrd. Doç. Dr. Ahmet BEŞE Doç. Dr. Ibrahim YEREBAKAN Yrd. Doç. Dr. Ismail Ö?RETİR Under the title of“Clifford Odets as A Revolutionary Playwright of 1930s”we have tried to study on 1930s American theatre and Clifford Odets. Dramatists of the thirties, with few exceptions, confined their ambitions to writing: they were closely aligned with their production companies such as the Theatre Guild, the Group theatre, and the Theatre Union. Marxist and communist theatre in the United States began at almost the same time as the establishment of“modern”drama in America by the development of many theatre groups. The playwrights of the 1930s called themselves communists and socialists. The most famous and distinguished one of them was Clifford Odets, who gained his reputation with the Group theatre. Odets' early career was shaped by the Group theatre. Odets was firmly placed in the context of the prolaterian movement of the 1930s. However, few of Odets' characters are of a strictly proletarian background. More commonly they are drawn from the lower middle and middle classes. Odets can also be studied within the context of Jewish- American literature of the period. For example, Awake and Sing! represents a recurrent theme in Jewish-American writing of the transformed family structure.IV Odets' masterpiece, Waiting for Lefty, is a political drama with a clear radical intention. It was presented in a double bill with Till the Day I Die which is an early example of anti-Nazi theatre. Odets, in his three plays (Waiting for Lefty, Awake and Sing!, Till the Day I Die) deals with strikes, class consciousness, pacifism, anti-fascism and the decay of the middle class. Clifford Odets with these themes was the Group Theatre's most important playwright in the troubled thirties, and his contributions between the world wars made him one of the most important American dramatists as well.