Hizmet işetmelerinde işyeri düzenlemesi 'Atatürk Üniversitesi araştırma hastanelerinde bir uygulama'
Facility layout in service organisation 'An aplication Atatürk University research hospital'
  1. Tez No: 72678
  2. Yazar: MEHMET ATASEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜLLÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HİZMET İŞLETMELERİNDE İŞYERİ DÜZENLEMESİ ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA HASTANELERİNDE BİR UYGULAMA Mehmet ATASEVER Danışman : Prof. Dr. Uğur GÜLLÜLÜ 1998 -SAYFA: 83 Jüri : Prof. Dr. Uğur GÜLLÜLÜ Yirmibirinci Yüzyıla girerken, bütün dünyada görülen baş döndürücü gelişmelerin en dinamik olarak hissedildiği -alanlardan biri de, sağlık hizmetleri sektörüdür. Dünyadaki en büyük ilk on sektör arasında gösterilen bu sektör için, diğer sektörlerde olduğu gibi işyeri düzenlemeleri veya işletme düzenlemeleri konusu başlı başına bir uzmanlık sahası oluşturmaktadır. Konunun direkt insan hayatıyla ilgili olması, sağlık hizmetleri sektörünün en önemli sac ayağı olan, hastanelerin, tez konusu olarak seçilmesinde en önemli etken oldu. Yapılan araştırma Erzurum ili Atatürk Üniversitesi Aziziye ve Yakutiye Araştırma Hastaneleri ile sınırlandırıldı. Bu araştırmanın amacı, ilgili sağlık kuruluşlarındaki mevcut durumu tespit edip, işyeri düzenlemeleri bakış açısından çözüm önerilerinde bulunmaktır. Bu amaçla yapılan çalışmada, birbirine bağlı ve iki ayrı hizmet binasında faaliyet gösteren Aziziye ve Yakutiye Araştırma Hastaneleri klinikleri arasındaki hasta nakil durumları tespit edilmiştir. Ayrıca birbirleriyle oldukça yakın ilişki kuran klinikler belirlenmiştir. Elde edilen veriler ışığında söz konusu iki hastanede sağlık hizmetlerinin verimli bir şekilde yürütülmesini sağlayacak bir işyeri düzenlemesinin yapılmadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarının, ilgili sağlık kuruluşlarının yöneticilerine, bu kuruluşlarda tedavi gören hasta ve yaralılar ile konuya değişik bakış açısıyla yaklaşacak yeni araştırmacılar için yararlı olacağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS FACILITY LAYOUT IN SERVICE ORGANISATION AN APLICATION IN ATATÜRK UNIVERSITY RESEARCH HOSPITAL Mehmet ATASEVER Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Uğur GÜLLÜLÜ 1998 -PAGE: 83 Jüri Assoc. Prof. Dr. Uğur GÜLLÜLÜ As get into the twenty-first century, at one of fields the most dinamic feeling the dazzling improves seemed in the all World is the sector of health. For the health sector which is placed in the top ten sector in the world, the layout analysis is vital and it is a field of specialisation. The Hospitals are chosen as thesis subject because of hospitals importance in the health sector and of direct impact upon human Life the study was guoted Aziziye and Yakutiye Research Hospital of Atatürk University in Erzurum. The purpose of the study is to determine present situation and to porpose some solution abaut new layout if necessary. In this study, it is found aut that patient transfer between two hospitals connected and clinics which have close relationship with each other. It has been determined that the new arrangement of work place hasn't been done in order to perform productively the health services at the two hospitals, by considering obtained data. It is hoped that the research results would be useful for directors of hospitals and new researcher for different intent in this field.