A Relativistic criticism on political aspects of the socialist drama of the 1930 s in the USA
ABD'de 1930'lu yıllarda yazılmış sosyal gerçekci oyunların politik yönlerinin kuramsal açılardan incelenmesi
- Tez No: 82007
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL UÇELE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Belli dönemlerde yazılmış eserlerin, o dönemlere ait sosyal gerçekliği yansıtma zorunluluğu olmasa da görünen odur ki yaratılan eserler ile o dönemlerdeki güncel sorunlar arasında şu veya bu şekilde paralellikler kurulabilmektedir. Örneğin, yazarlar insanın insanı sömürmesine olanak tanıyan ekonomik düzen biçiminde de tanımlanabilen kapitalizme herhangi bir ülkede veya coğrafyada ancak belli dönemlerde şiddetle karşı çıkmaktadırlar. ABD'de 1930'lu yıllar da bu belli ve özel dönemlerden birini oluşturmaktadır. 301u yıllan özel kılan kapitalizminin vahşiliğidir. Vahşi kapitalizm o döneme damgasını vurarak her fırsatta sınıfsız bir toplum yarattıklarını öne süren Amerikalılar üzerinde şok etkisi yaratmıştır. Ortaya çıkan tablo da ezen ve ezilenin, bir başka deyişle birkaç milyonerle milyonlarca fakirin tablosudur. Sanatçıların birincil görevi olmasa bile bu tabloyu değiştirmeye çalışmaları kaçınılmazdır.Bu çalışmada ele alınan oyunlar kasıtlı olarak vahşi kapitalizmin o dönemde ortaya çıkardığı tabloyu sergilemektedir. Oyunların tümünün merkezinde kapitalizmin toplumda açtığı yaralar vardır. Lillian Hellman, The Little Foxes'da. 20. y.y. başında toprak ağalığından insan ağalığına nasıl geçildiğini sergilerken aslında 30'lu yıllara nasıl gelindiğini vurgulamaktadır. Maxwell Anderson adı ne olursa olsun hiçbir düzenin insanlığa hizmet için kurulmadığına inanmakta, bu inancını oyunundaki karakterlerden biri olan Suvorin'in ağzından çarpıcı bir şekilde dile getirmektedir. Clifford Odets Waiting for Lefty'de açlık sınırına gelmiş taksicilerin onur mücadelesini sergilerken Awake and Sing! adlı oyununda daha gerçekçi karakterler yaratarak yansıttığı dönemde neredeyse yok olan orta sınıfın ortada kalmış değerlerinin geçerliliklerini sorgulamaktadır.Ill Bu eserler üzerinde 30lardan bu yana ajitasyon ve propaganda oyunları oldukları yönünde bir kanı oluşmuştur. Bu çalışma oyunların propagandacı yönünü Yapısalcı ve Marxist Edebiyat Kuramları çerçevesinde inceleyerek özgün bir bakış açısı sunmaya çalışmaktadır. Burada özgünlüğü oluşturan başlıca iki etmen vardır. Birincisi, çalışmanın birbirine zıt kabul edilebilecek iki ayn kuramı temel alması; ikincisi ise her iki kuram çerçevesinde yapılan incelemeler ve değerlendirmeler sonucunda umulanın aksine ortak ve şaşırtıcı bir sonuca ulaşılmasıdır. Şöyle ki; Edebi eserlerin kendilerine özgü, yaşanan gerçeklikten farklı bir gerçekliği olduğu tezini savunan Yapısalcı Kuram çerçevesinde oyunların genel kanının aksine sosyalist bir geleceğin propagandasını yapmak yerine, adeta yerilen ekonomik sistemin sağlamlığını pekiştirdiği sonucuna varılmıştır. Bütünüyle zıt bir tezi savunan Marxist Edebiyat Kuramı çerçevesinde incelediklerinde ise genel olarak Lillian Hellman'ın oyunu dışındaki üç oyunun propagandacı yanlarının ya oldukça zayıf ya da Gods of the Lightning'de daha baskın bir biçimde görüldüğü gibi ideal bir toplum düzenini ön plana çıkarmak yerine yine mevcut düzenin yani kapitalizmin sanki yıkılmaz bir kale olduğu izlenimini uyandırmaktadırlar. Hiç şüphesiz, bu kuramların oyunların propaganda gücünü saptayabilecek veya ölçebilecek yegane kuramlar olduğu ileri sürülemez. Çünkü bu kuramlar izleyici ve okuyucuların içinde yaşadıkları sisteme karşı ne tür bir tavır takındıkları ve davranışlarında ne tür değişiklikler meydana gelebileceği konularında bize ancak bir fikir vermekten öteye gidemezler. Bu çalışma, dar anlamda 30'lu yıllarda ABD'de yazılmış sosyal gerçekçi oyunların propagandacı yanlarının tartışılabilirliğini ortaya sererken, geniş anlamda edebi eserlerin toplumları hangi ölçülerde ve koşullarda yönlendirebileceği konusunda bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Though it is not a commonly accepted prerequisite for a literary work to reflect or to be concerned with the social issues of the period to which it belongs, there is a general contention that a parallel can always be established between the existing social conditions of a certain era, and the literary products it produces. Capitalism, for instance, has frequently been on the agenda of many writers having differing political stances. It is observed that only under certain and specific conditions at a given period and place do writers severely attack capitalism, which may as well be defined as the system of economy permitting exploitation of man by man. The 1930s in America suits to be recognized as having such specific conditions. What makes the era special results mainly from the vulgarity of its capitalism. The picture that the era depicts is of nothing but the oppressor and the oppressed. In other words, it is the picture of a few millionaires overlooking the millions of people suffering from poverty. It is unavoidable for the playwrigths to try to change through their art the tableau depicted in that picture. The plays examined in this study can be considered as the works of art deliberately written to change that tableau. At the center of the four plays examined herein are the social injuries of capitalism. Lillian Hellman places her emphasis in The Little Foxes on the historical background of the era by pointing to the transformation of a land owning society into that of a man-owning society as of the turn of the 20th century. Believing that no system has ever been established for the good of mankind, Maxwell Anderson shows his contention bitterly through his mouthpiece, Suvorin. As for Clifford Odets, while depicting in Waiting forLefty the respectable battle of the cab drivers at the expense of starvation, he questions, in Awake and Sing, the values and morality of a middle class which was no longer on the scene at the time by creating more genuine and true-to- life characters. Ever since they were produced, there has been a general concensus on these works that they are Agit-Prop plays. This study intends to to present an original perspective on the propagandist aspects of the plays by examining them under Structuralistic and Marxist Literary Theories. What is unique about the study stems basicly from two factors: The first is that the study is based on two contradictory theories, and the second is that a common an unexpected conclusion is reached at the end of the study, i.e.; Within the framework of the Structuralistic Theory, by which it is posited that a literary work has its own realitiy and that that reality is independent from the actual reality, a conclusion has been reached to the effect that the plays, contrary to the expectations, are making virtually the propoganda of the system of economy which is supposedly under attack, not a socialistic ruture.Likewise, under examination of the plays from a Marxist Literary Perspective, it is observed that the plays, excluding Little Foxes, are either very weak in terms of their propagandist effects, or as seen conspiciously in Gods of the Lightning, are in a way strengthening the foundations of capitalism as a system of economy. No doubt, the theories implemented herein are not the only means to measure and discover the propagandist quality of a play. This is because these theories are not extensive enough to provide a clue to the response and the attitude of an audience as it becomes familar with a play. Therefore, while this study, in a narrower sense, claims that the propagandist qualities of the subject matter plays are questionable; it presents, in a broader sense, to what extent and under which conditions a society would be better directed by the power of literary works as weapon.