Hemşirelerde çalışmaya tutkunluk ve algılanan çalışma arkadaşları desteği arasındaki ilişki
The relationship between work engagement and perceived coworker support in nurses
  1. Tez No: 726790
  2. Yazar: MERVE ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMANUR KUMRAL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerde çalışmaya tutkunluk ve algılanan çalışma arkadaşları desteği arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki araştırma İstanbul İlinde bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışmakta olan 529 hemşire ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Çalışmaya Tutkunluk Ölçeği ve Algılanan Çalışma Arkadaşları Desteği Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Student's t test, One-way ANOVA test, Kruskal Wallis-H test, Pearson Korelasyon Analizi kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalaması 25,74±4,31 yıl olup, %83,4'ü kadın, %76,5'i lisans mezunu ve %87,1'i 5 yıl ve altı mesleki deneyime sahiptir. Hemşirelerin Çalışmaya Tutkunluk Ölçeği toplam ve dinçlik, adanmışlık, yoğunlaşma alt boyut puan ortalamaları sırasıyla 3,85±0,77, 3,71±0,89, 4,36±1,03, 3,55±0,90 olarak, Algılanan Çalışma Arkadaşları Desteği Ölçeği puan ortalaması ise 3,85±0,62 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to examine the relationship between nurses' work engagement and perceived coworker support. Material and Methods: The descriptive and correlational research was conducted with 529 nurses working in a training and research hospital in Istanbul. Information Form, Utrecht Work Engagement Scale, and Perceived Coworker Support Scale were used to collect data. Descriptive statistics, Student's t-test, One-way ANOVA test, Kruskal Wallis-H test, Pearson Correlation Analysis were used to evaluate the data. Results: Nurses' mean age was 25.74±4.31 years, 83.4% of them were women, 76.5% had bachelor's degree and 87.1% had 5 years or less professional experience. Their mean scores from the Utrecht Work Engagement Scale and vigour, dedication, and absorption sub-dimensions were found as 3.85±0.77, 3.71±0.89, 4.36±1.03, 3.55±0.90, respectively, and the mean score from the Perceived Coworker Support Scale was 3.85±0.62.