Effects of bio fertilizer, seaweed extract and inorganic fertilizer on growth and yield of lettuce (Lactuca sativa var. longifolia L.) in plastic greenhouse
Biyo gübre, deniz yosunu ekstraktı ve inorganik gübrelerin plastik serada yetiştirilen marulun (Lactuca sativa var. longifolia L.) büyüme ve verimi üzerine etkileri
- Tez No: 726798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK SÖYLEMEZ, PROF. DR. TAHA ZUBAİR SARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Üretimde çevre dostu organik sıvı gübrelerin kullanımı son yıllarda artış göstermiştir. Çünkü, inorganik gübrelerin aşırı kullanımı nedeniyle toprağın yapısı bozulmakta ve ürün kalitesi olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle marulun (Lactuca sativa var. longifolia L.) verim ve gelişimi üzerine sıvı organik gübrelerin etkilerini belirlemek amacıyla 2020 yılı sonbahar döneminde Kuzey Irak, Duhok Valiliği, Tarım Genel Müdürlüğü Araştırma Merkezi'de bir sera çalışması yürütülmüştür. Çalışmada, gübre materyali olarak biyo gübre (Corabac) (0, 5 ve 10 g L-1), deniz yosunu ekstraktı (0, 4 ve 8 g L-1) ve inorganik gübre (0 ve 1 g L-1 (N:P:K 10:10:10)) kullanılmıştır. Elde edilen veriler, üç gübrenin ve bunların interaksiyonlarının gövde uzunluğu, yaprak sayısı gibi vegetatif büyüme parametrelerini önemli ölçüde arttırdığı, ancak yaprak alanı (cm2) ve klorofil içeriğini azalttığını göstermiştir. Biyo gübrenin toprağa uygulanması, deniz yosunu ve inorganik gübrelerin yaprağa uygulanması marulun baş ağırlığını, verimini ve toplam verimini kontrole kıyasla önemli oranlarda arttırmıştır. Biyo gübre, deniz yosunu ve inorganik gübreleme yapraklardaki N, P ve K içeriğini etkilemiştir. Sera marul üretiminde sürdürülebilir bir üretim için, çevreye dost olduğu düşünülen deniz yosunu ve biyo gübre kullanılarak daha yüksek baş ağırlığı ve dolayısıyla daha yüksek verim elde edilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
The use of environmentally friendly organic liquid fertilizers in production has increased in recent years. Because the excessive use of inorganic fertilizers deteriorates the structure of the soil and adversely affects the product quality. For this reason, a greenhouse study was conducted in Northern Iraq, Duhok Governorate, General Directorate of Agriculture Research Center in the autumn of 2020 in order to determine the effects of liquid organic fertilizers on the yield and development of lettuce (Lactuca sativa var longifolia L.). In the study, bio fertilizer (Corabac) (0, 5 and 10 g L-1), seaweed extract (0, 4 and 8 g L-1) and inorganic fertilizer (0 and 1 g L) (N:P:K) were used as fertilizer materials. The obtained data indicated that the application of the three fertilizers and their interactions significantly induced vegetative growth parameters like stem length and leaf number per plant but did not positively affected leaf area (cm2) and chlorophyll content index. Head weight (g), yield (kg m-2), and total yield (ton ha-1) were also notably increased due to soil addition of bio fertilizer and foliar spraying of the seaweed extract and inorganic fertilizer as compared to control. Bio fertilizer, seaweed and inorganic fertilization affected the N, P and K content in lettuce leaves. For a sustainable production in greenhouse lettuce, it is possible to obtain higher head weight and therefore higher yield by using seaweed and bio fertilizers, which are considered environmentally friendly.