Dede Korkut nüshalarının karşılaştırılması ve felsefi çerçevede değerlendirilmesi
Comparison and philosophical evaluation of Dede Korkud copies
  1. Tez No: 726819
  2. Yazar: SİNEM BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RIZA TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Türk Dili ve Edebiyatı, Philosophy, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türk toplumunun kültür ve düşüncesinin destansı bir şekilde anlatıldığı Dede Korkut hikayeleri, Türk halk edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. Türk tarihinde zengin bir dil ile hafızalara kazınan destansı hikayelerin bize verdiği bilgiler hala geçerliliğini korumaktadır. Türk milletinin hafızasının aktarıldığı bu özel metin, Oğuzların sosyal, siyasi ve kültür faaliyetlerine ışık tutmakta, Türk felsefesinin yapı taşlarını bizlere sunmaktadır. Dede Korkut hikayeleri, sözlü gelenek döneminde toplum bilinci ve eğitimi için hikaye anlatımı yoluyla oluşmuş ve daha sonra yazıya aktarılmıştır. İki adet nüshası bulunan hikayelere 2019 yılında bir nüsha daha eklenmiştir. Okumalar sırasında yazmalardaki benzerlik ve ayrılıklar, yazım tutarsızlıkları ve kelime farklılıkları tespit edilmiştir. Felsefi bir bakış açısıyla öteki konusunu Oğuzların nasıl değerlendirdikleri, din ve şamanizm unsurları ve etik ilkeler bağlamında toplum düzeni üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Dede Korkut stories which epically narrate the culture and thought of the Turkish society is one of the fundamental work of the Turkish folk literature. The knowledge promoted by the epic stories that are memorable because of a rich linguistics in the Turkish history is still valid. This particular text citing the memory of the Turkish society illuminates the social, political and cultural activities of Oghuzs and confers the background of the Turkish philosophy. The Dede Korkut stories are formed by storytelling for the education and public consciousness during the era of oral tradition and then documented. A novel copy has been added onto the previously available two copies in 2019. During the reading activities, the similarities and differences on the manuscripts, speller incoherencies and word divergences have been realized. The philosophical perpective focused in the context of how Oghuzs regard the“other”subject, religion and Shamanism phenomena, and ethical principles.