Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Gaziosmanpaşa Hürriyet Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran postmenopozal kadınlarda obezite ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi
The evaluation of obesity and sleep quality in postmenaposal women applying to Prof. Dr. Cemil Taşcioğlu City Hospital Gaziosmanpaşa Hürriyet Educational Family Health Center
  1. Tez No: 726823
  2. Yazar: GÜLHAN TURĞUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Çalışmamız SBÜ (Sağlık Bilimleri Üniversitesi) Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Gaziosmanpaşa Hürriyet Eğitim Aile Sağlığı Merkezi' ne başvuran postmenopozal kadınlarda, postmenopozal dönemin obezite gelişimine ve uyku kalitesine etkisinin değerlendirilmesini amaçlamıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışma kesitsel- tanımlayıcı anket çalışması olarak planlanmıştır. 01/ 01/ 2022- 01/ 02/ 2022 tarihleri arasındaki süreçte Eğitim Aile Sağlığı Merkezi' ne başvuran 50 yaş üstünde olan ve doğal/ cerrahi/ farmakolojik yolla menopoza girmiş 290 kadın hastanın onamı alındıktan sonra yüz yüze yapılan anket formuyla değerlendirilmiştir. 37 sorudan oluşan anket sosyodemografik bilgiler, BMI (Body Mass Indeks), kronik hastalık, alışkanlıklar, kaç yıldır menopozda olduğu, uyku kalitesini ölçen PUKİ (Pitsburgh Uyku Kalitesi İndeksi) Ölçeği' nden oluşmaktadır. Araştırmamızda elde edilen bulgular değerlendirilirken SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences, version 21) istatistik programı kullanılmıştır ve p0,05). SONUÇ: Çalışmamızda postmenopozal kadınların BMI ortalaması obezite sınırında olup menopoz öncesi BMI' leri menopoz sonrası BMI' lerinden anlamlı düzeyde daha düşük saptanmıştır. PUKİ toplam puan ortalaması >5 çıkmış olup, postmenopozal kadınlarda kötü uyku kalitesini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Postmenopoz, kadın, obezite, beden kitle indeksi, uyku kalitesi
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to evaluate the effect of the postmenopausal period on the development of obesity and sleep quality in postmenopausal women who applied to SBU Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital Gaziosmanpaşa Hürriyet Education Family Health Center. MATERIAL and METHODS: The study is planned as a cross-section-questionnaire study. During 01.01.2022 – 01.02.2022 , 290 women who applied to Education Family Health Center, over 50 years old and had natural/surgical/pharmacological menopause were evaluated by a face-to-face questionnaire after taking informed consent. The survey, which consists of 37 questions, consists of sociodemographic information, BMI (Body Mass), chronic disease, patients, how many years of menopause, and the sleep scale PUKI (Pitsburgh Sleep Quality Index) Scale. SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences, version 21) statistical program was used while evaluating the findings obtained in our study, and the p0.05). CONCLUSION: In our study, the mean BMI of postmenopausal women was at the border of obesity, and their premenopausal BMI was found to be significantly lower than their postmenopausal BMI. The mean PUKI total score was >5, indicating poor sleep quality in postmenopausal women.. KEYWORDS: Postmenopause, woman, obesity, body mass index, sleep quality