18-49 yaş üreme çağındaki kadınlarda meme kanseri risk değerlendirilmesi
Risk assessment of breast cancer in women in the reproductive age 18-49 years
- Tez No: 628051
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Bu çalışmada İstanbul Prof.Dr.Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'nebağlı Gaziosmanpaşa Hürriyet Eğitim Aile Sağlık Merkezine başvuran 18-49 yaş üreme çağındaki kadınlarda meme kanseri risk değerlendirilmesi,meme kanseri ile vücut yapısı ve emzirme süresi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM İstanbulProf. Dr.Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'ne bağlı Gaziosmanpaşa Hürriyet Eğitim Aile Sağlık Merkezinebaşvuran 18-49 yaş arası,gönüllü ve okur yazarı olup herhangi bir sebeple başvuran kadınlar çalışmaya dahil edildi. Çalışmada hastalara"Bireysel Özellik Formu'' ve ''Meme Kanseri Risk Değerlendirme Formu''dolduruldu. Ayrıca vücut ölçüleri alındı.Emzirme süreleri,.kendi kendine ve klinik meme muayene durumları,sigara ve alkol kullanımı sorgulandı.Olguların risk düzeyleri anketten aldığı puanlara göre gruplandırıldı. Çalışmada istatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı.Anlamlılık p0.05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE In this study, it was aimed to evaluate the risk of breast cancer, the relationship between breast cancer and body structure and breastfeeding period in women reproductiveaged 18-49 who applied to Gaziosmanpaşa Hürriyet Education Family Health Center of İstanbul Prof.Dr.Cemil Taşcıoğlu City Hospital. MATERİALS ANDMETHOTS The women, who were 18-49 years old, volunteer and literate, who were admitted to Gaziosmanpaşa Hürriyet Hürriyet Education Family Health Center of İstanbulProf.Dr.Cemil Taşcıoğlu City Hospital,“Individual Feature Form”and“Breast Cancer Risk Assessment Form”were filled in the patients. In addition, body measurements were taken.Breastfeeding times, self and clinical breast examinations ,smoking and alcohol usewere questioned. Risk levels of the cases were grouped according to the scores they received from the questionnaire. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis.Statistical significance was given as p 0.05). While no statistically significant difference was found between the breast circumference measurements of the patients according to breast cancer risk levels (p> 0.05), there was a statistically significant difference between the waist circumference and hip circumference measurements of the cases (p = 0.042; p = 0.025). Breast cancer risk levels of the cases do not differ statistically according to their body structures and body types (p> 0.05).