Prof. DR. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi gaziosmanpaşa hürriyet eğitim aile sağlığı merkezi'ne başvuran doğurganlık çağındaki kadınlarda HPV aşı farkındalığının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 811113
  2. Yazar: FİRDEVS BAŞDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Doğurganlık çağındaki kadınlarda HPV aşı farkındalığını, kendilerine ve çocuklarına HPV aşısı yaptırma oranlarını ve aşılama oranlarına etki eden faktörleri ortaya koymayı, bunun yanı sıra HPV aşısı hakkında doğru bilgilendirme yaparak polikliniğimize başvuran bireylerin smear taraması, HPV aşısı hakkındaki farkındalığı arttırmayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel-tanımlayıcı türde bir anket çalışması olarak 22.06.2022 ile 22.08.2022 tarihleri arasında yapılan bu çalışmanın örneklemi, Profesör (Prof.) Doktor (Dr.) Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Gaziosmanpaşa Eğitim Aile sağlığı merkezine başvuran 273 katılımcıdan oluşmaktadır. Toplamda 25 sorudan oluşan anketimizde, katılımcıların sosyodemografik özellikleri , HPV ile serviks kanseri arasındaki ilişkinin HPV tarama yöntemleri hakkında bilgi düzeyinin daha önce HPV tarama testi yaptırıp yaptırmadığı yaptırdıysa nerelerde yaptırdığı HPV aşı farkındalığı değerlendirildi. Ankete ek olarak Karolina HPV Aşılama İnançları Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: We aimed to reveal HPV vaccination awareness in women of childbearing age, the rates of HPV vaccination for themselves and their children, and the factors affecting vaccination rates, as well as to increase awareness of individuals applying to our polyclinic about smear screening and HPV vaccination by providing accurate information about HPV vaccination. MATERIAL and METHOD: Our study, which was conducted between 22.06.2022 and 22.08.2022 as a cross-sectional-descriptive survey study, consists of 273 participants who applied to Professor (Prof.) Doctor (Dr.) Cemil Taşcıoğlu City Hospital Gaziosmanpaşa Education Family Health Center. In our questionnaire consisting of 25 questions in total, the sociodemographic characteristics of the participants, the level of knowledge about the relationship between HPV and cervical cancer, the level of knowledge about HPV screening methods, whether they had a previous HPV screening test, and where they had HPV vaccination awareness were evaluated. In addition to the questionnaire, the Carolina HPV Vaccination Attitudes Scale was applied.