Mim Kemâl Öke'nin tarihî romanlarında yapı ve izlek
The construction and perspective in the historical novels of Mim Kemal Öke
  1. Tez No: 726838
  2. Yazar: ALİ ALTINKAYNAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ EVAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu tez, yazar ve akademisyen Mim Kemâl Öke'nin tarihî romanlarını incelemek üzere yazılmıştır. Tarihî romanlar, edebiyatın en fazla ilgi gören türleri arasında yer almaktadır. Tarih ve iktisat eğitimi almış olan Mim Kemâl Öke, uzmanlık alanlarını roman ile harmanlayarak bilgisini okuyucuya aktarmaktadır. Tarihsel roman türünün önemli özelliklerinden birisi geniş kitlelere ideoloji ve düşünce boyutunda ulaşmaktır. Milliyetçi ve muhafazakâr bir anlayışa sahip olup tasavvufa da ilgi duyan yazar, kendi fikirlerini ve tarih şuurunu romanları aracılığıyla sunmaktadır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tarihî roman kavramı üzerine kısa bir değerlendirme yapılmıştır. İkinci bölüm, yazarın hayatını, tasavvuf anlayışını, medyatik yönünü ve eserlerini ele almaktadır. Son kısım olan üçüncü bölüm ise araştırmamızın ana hatlarını oluşturup, yazarın romanlarını olay örgüsü, zaman, mekân, şahıs kadrosu, bakış açısı ve anlatıcı, dil ve üslup, anlatım teknikleri ve tema yönünden incelemeye ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the historical novels authored by Mim Kemal Öke, a writer and academician. Historical fiction is one of the most popular literary genres. Mim Kemal Öke, a history and economics graduate, integrates his knowledge with his novels to transmit it to the reader. One of the most notable characteristics of historical novels is their ability to appeal to a diverse audience in terms of ideology and philosophy. Through his works, the writer, who is a nationalist and conservative thinker who is also interested in Sufism, displays his own thoughts and historical consciousness. The research is divided into three sections. The historical book concept is briefly assessed in the first half. The author's life, Sufism's intellection, the mediatic element of him, and his works are explored in the second section. The third section establishes the study's and author's primary lines in terms of plot, time, environment, characters, point of view and narrator, language and style, narrative techniques, and perspective.