Psikanaliz kuramı bağlamında Engin Geçtan romanını incelemek: 'Bir Günlük Yerim Kaldı İster Misiniz?'
Reviewing Engin Göçtan novel in the context of the theory of psychanalysis: 'Would you like me to have space left for a day?'
  1. Tez No: 726845
  2. Yazar: YELDA NUR GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Engin Geçtan'ın“Bir Günlük Yerim Kaldı İster Misiniz?”Romanının Psikanalitik Açıdan İncelenmesi adlı bu çalışmada; Bir Günlük Yerim Kaldı İster Misiniz? romanı esas alınmıştır. Romana geçmeden önce eserin yazarı olan Engin Geçtan'ın yaşamı ve hayatı incelenmiş, romanın bir özeti sunularak roman detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Romanın incelenmesinde kullanılan pek çok kavramı açıklamak, bu kavramların oluşumu ve tarihsel gelişimi hakkında bilgi sunmak açısından psikanaliz kavramı üzerinde durulmuş ve esas olarak S. Freud ve C.G. Jung gibi isimler üzerinde ilerlenmiştir. Özellikle bu isimlerin oluşturduğu kuram ve kavramlar incelemede sıkça kullanılmıştır. Çalışmanın ana bölümünü ise tamamıyla Bir Günlük Yerim Kaldı İster Misiniz? Romanı oluşturmaktadır. Roman altı bölüme ayrılmıştır ve inceleme bu bölümler üzerinden yapılmıştır. Her bölüm romanda geçen adı ile işlenmiş, bölümde belirgin olarak yer edinen karakterler psikanaliz bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Engin Geçtan's“I Have One Day Left, Would You Like?”In this study named Psychoanalytic Analysis of His Novel; I have one day left, would you like? based on the novel. Before moving on to the novel, the life and life of Engin Geçtan, the author of the work, was examined, a summary of the novel was presented and the novel was explained in detail. The concept of psychoanalysis was emphasized in order to explain many concepts used in the analysis of the novel and to provide information about the formation and historical development of these concepts, and mainly S. Freud and C.G. Names such as Jung have been advanced. In particular, the theories and concepts formed by these names were frequently used in the study. The main part of the study is completely, I have one day left, would you like? It constitutes the novel. The novel is divided into six chapters and the analysis has been made over these chapters. Each chapter is processed with the name mentioned in the novel, and the characters that have a prominent place in the chapter are examined in the context of psychoanalysis.