Diabetes mellitus tip 2'de HCMV enfeksiyonunda glutatyon S-transferaz (GSTM1 ve GSTT1) ilişkisi: Bir kontrol-vaka çalışması
Association of glutathione S-transferase (GSTM1 and GSTT1) in HCMV infection within diabetes mellitus type 2: A control-case study
- Tez No: 726846
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE FIRAT, DR. MOHAMMED HAMZAH ABDULKADHİM ALSAADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Oksidatif stres koşulları, şeker hastalığı gibi birçok hastalığın ana nedeni olarak tanımlanmıştır. Ayrıca, son araştırmalar İnsan Sitomegalovirus (HCMV) enfeksiyonunun muhtemelen Diabetes Mellitus vakalarında meydana geldiğini göstermiştir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, diyabetik hastalarla karşılaştırıldığında, görünmeyen enfeksiyonlar (sağlıklı bireyler) içindeki HCMV vakalarını belirlemektir. Bunu yapmak için iki PCR yaklaşımının kullanılmasına karar verilmiştir. İlk yöntem olarak, GSTM1 ve GSTT1 genleri dahil olmak üzere multipleks konvansiyonel PCR tekniği kullanılarak stres koşullarıyla mücadele eden ilgili iki polimorfik genin genotiplenmesinin araştırılması; ikinci yöntem ise, incelenen numunelerdeki HCMV enfeksiyonunu belirlemek için Taqman qPCR testi olmuştur. Veriler, GSTM1 ile diyabetik hastalar arasında (P değeri=0,001) iken, GSTT1 ile diyabetik hastalar arasında ise (P değeri=0,023) olacak şekilde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bunlar arasında HCMV frekansı, sırasıyla (P değeri=0,01 ve P değeri=0,023) olan hem GSTM1 hem de GSTT1 içinde anlamlı görünmüştür. Diyabetik hastalarda (hiperglisemi), özellikle GSTM1 geninde genetik polimorfizmleri olanlarda HCMV ile enfekte olma olasılığı daha yüksektir (P değeri=0,0147). Buna karşılık HCMV, GSTT1 gen polimorfizmi ile ilişkili olmamıştır (P değeri=0,696). Sonuç olarak, hipertansiyon, kardiyovasküler ve obezite gibi diğer hastalıklardaki diğer genetik polimorfizmleri göstermek için acilen daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress circumstances have been identified as the main reason for many diseases such as diabetes mellitus. Also, recent research has shown that Human Cytomegalovirus (HCMV) likely occurs within DM cases. Thus, the aim of this study was to identify the HCMV cases within unapparent infections (healthy individuals) compared with diabetic patients. To do this, two PCR approaches were being recruited; initially, to investigate the genotyping of two polymorphic genes that related to stress circumstances tackling by conventional multiplex PCR technique including: GSTM1 and GSTT1 genes. The second method was Taqman qPCR assay to identify the HCMV infection within the examined samples. The data showed that there was significant relationship between GSTM1 with diabetic patient (P value=0.001) while there was significant association between GSTT1 and diabetic patients (P value=0.023). Among these, HCMV frequency was appeared significant within both GSTM1 and GSTT1 in which (P value=0.01 and P value=0.023) respectively. In diabetic patients (hyperglycaemia) more likely to be infected with HCMV in particular those who have genetic polymorphisms in the GSTM1 gene (P value=0.0147). In contrast, HCMV was not related to GSTT1 gene polymorphism (P value=0.696). In conclusion, further investigation is urgently needed to demonstrate other genetic polymorphisms within the cases of other diseases such as hypertension, cardiovascular and obesity