Maternal serum ve fetus kord serumu bakır, çinko ve leptin düzeyleri ve doğum ağırlığı ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the association between maternal serum and cord serum copper, zinc and leptin levels and birth weight
- Tez No: 138558
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
IV ÖZET MATERNAL SERUM VE FETUS KORD SERUMU BAKIR, ÇİNKO VE LEPTİN DÜZEYLERİ VE DOĞUM AĞIRLIĞI İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ Doğum ağırlığı ve fetal gelişim; genetik, hormonal, çevresel faktörler ve beslenme tarafından etkilenir. Bu faktörlerin birbirleri ile etkileşirnlerinin, fetal hücre büyümesini ve olgunlaşmasını düzenlediğine inanılır. Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar yağ dokusundan sentez edilerek, enerji dengesini düzenleyen peptid yapısmda bir hormon olan leptin ile doğum ağırlığı arasındaki ilişki üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada, normal süresini doldurmuş 88 doğum vakasında, doğum ağırlığı ile çinko, bakır düzeyleri ve hormonu arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Doğum ağırlığı üzerine etkili olabilecek diğer faktörleri elemek için çalışmaya, metabolik bir hastalığı, doğum komplikasyonu, sigara ve alkol kullanımı olmayan anneler dahil edildi. Kan örnekleri annelerde doğumdan hemen önce, yeni doğanlarda ise çift klemplemeden sonra umblikal kordondan alındı. Leptin, çinko ve bakır düzeyleri sırasıyla immunoradyometri, atomik absorbsiyon spektrometri ve deproteinizasyonlu bathoküprein yöntemleri ile çalışıldı. Yeni doğanlar istatistiksel analiz için doğum ağırlıklarına göre doğum tartısı düşük, orta, doğum ağırlığı yüksek olmak üzere 3 gruba ayrıldı. İstatistiksel değerlendirmede korelasyon analizi, student t testi ve varyans analizi (ANOVA) kullanıldı. Anne serumu ve kord serumu bakır düzeyleri, doğum ağırlığı ile negatif bir korelasyon gösterirken (r=-0,422 ve r=-0,382 p0,05). Kord serumu leptin düzeyleri ve doğum ağırlığı arasında bulunan korelasyon istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF THE ASSOCIATION BETWEEN MATERNAL SERUM AND CORD SERUM COPPER, ZINC AND LEPTIN LEVELS AND BIRTH WEIGHT The birth weight and fetal development are events that have been affected by genetic, hormonal, dietary and environmental factors. It has been believed that the interaction of these factors regulate the cell growth and maturation. Recently, some researchs have been concentrated an association between birthweight and adipocyte - derived peptide hormon, leptin, regulating energy balance. In this study, we aimed to investigate the association between the serum and cord, zinc, copper, leptin levels and birth weight in full term 88 birth cases. Mothers without metabolic disorders, birth complication, smoking and alcohol usage were included in the study in order to eliminate the other risk factors which can effect the birth weight Blood samples were taken from the mother just before birth and for the newborn it was taken after double clamping of the umblical cord. Leptin, zinc and copper levels were determined by immunoradiometric, atomic absorption spectrometry and bathocuproin with deproteinization methods respectively. For statistical analyses, newborn infants were divided in to 3 groups ( small, medium, overweight) according to their birth weight. In the statistical analyses we used bivariate correlation analyses, student t-test and one-vay ANOVA tests. Altough maternal and cord serum copper levels were found to be negatively correlated with birth weight (r=-0,422 ve r=-0,382 p0,05).