Three essays on secular stagnation hypothesis
Seküler durgunluk hipotezi üzerine üç deneme
- Tez No: 726852
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde, seküler durgunluk hipotezi, gelişmekte olan ve gelişmiş piyasalar perspektifinden araştırılmaktadır. İlk bölüm, seküler durgunluk hipotezinin bir sonucu olarak güvenli varlık kıtlığının bulaşıcılığını araştırmaktadır. Amaç, gelişmiş ve yükselen piyasalar arasında güvenli varlık talebinin finansal bulaşma derecesini sayısal olarak ölçmektir. İkinci bölümde, evrensel yerçekimi kanunundan esinlenerek ülkelerin finansal mesafesini ölçmek için yeni bir metrik oluşturulmuştur. Bu metrik, finansal mesafe, Kredi Temerrüt Swap (CDS) Spreadi ile doğrudan ilişkilidir ve Döviz Kuru ile ters orantılıdır ve küresel sabit getirili varlık portföylerinin riskten korunma işlemlerini optimize etmek için kullanılmıştır. Üçüncü bölüm, ABD para politikasına bağımlılığın doğasını ve sonuçlarını anlamak için yeni bir finansal çekim çerçevesi sağlamayı amaçlamaktadır. Bu tez, seküler durgunluk hipotezinin farklı yönlerini analiz ederek önemli teorik ve ampirik çıkarımlar sağlar.
Özet (Çeviri)
In this thesis, The Secular Stagnation hypothesis is investigated from emerging and developed markets perspectives. The first chapter investigates the contagiousness of safe asset shortages as an implication of the secular stagnation hypothesis. Our motivation is to quantify the degree of financial contagion of safe asset demand among developed and emerging markets. In the second chapter, inspired by the universal law of gravitation, a new metric to measure the financial distance of countries has been created. In this metric, financial distance is directly related to Credit Default Swap (CDS) Spreads and is inversely associated with the Foreign Exchange (FX) Rate. The new metric has been used to optimize the hedging global fixed income portfolios. The third chapter aims to provide a new financial gravity framework to understand the nature of dependency on US monetary policy and its results. This thesis provides significant theoretical and empirical take aways by analyzing different aspects of secular stagnation hypothesis.