Essays on the effects of compulsory schooling: Education, labor market, and time use outcomes
Zorunlu eğitimin etkisi üzerine makaleler: Eğitim, iş gücü piyasası ve zaman kullanımı çıktıları
- Tez No: 693949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA ÖKTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tez, Türkiye'de 1997 yılında yasalaşarak zorunlu eğitimi 5 yıldan 8 yıla çıkaran eğitim reformunun etkilerini inceleyen dört makaleden oluşmaktadır. İlk makalede, kişilerin eğitim düzeyleri için eğitim reformu bir araç olarak kullanılarak eğitimin gönüllü davranışlara olan nedensel etkileri araştırılmaktadır. Zorunlu eğitim reformunun kişilerin en az sekiz yıllık zorunlu eğitime katılımlarını belirgin olarak artırdığı fakat artan eğitim düzeyinin erkeklerin gönüllü işler yayıp yapmamasına ve gönüllü işlere harcanan zamana negatif fakat belirgin etkisi olmadığı gösterilmektedir. İkinci makale, zorunlu eğitim reform ile artan eğitimin dini faaliyetlere olan etkisini araştırmaktadır. Kadınlar için artan eğitim seviyesinin dini faaliyetlere ayrılan zamanı azalttığı erkekler içinse artan eğitimin dini faaliyetler üzerine nedensel etkisinin olmadığı gösterilmiştir. Üçüncü makale, zorunlu eğitim süresinin uzatılmasının annelerin erken çocukluk eğitimine ve bakımına ayırdığı zamana olan nedensel etkilerini araştırmaktadır. Eğitim reformunun annelerin en az sekiz yıl zorunlu eğitim alma olasılığını artırdığı bulunmuştur. Fakat eğitim reformunun erken çocukluk dönemi eğitiminin en önemli bileşeni olan çocukla kitap okuma, oyun oynama ve konuşmaya ayırdığı zamana etkisi olmadığı gösterilmiştir. Dördüncü makale, zorunlu eğitim reformunun Türkiye'deki iki etnik grup, Türkler ve Kürtler, arasındaki eğitim ve işgücü piyasası çıktılarındaki etnik farklılıklar üzerine etkisini araştırmaktadır. Kadınları için, reformun eğitim çıktılarındaki etnik farkı genişlettiğini ancak işgücü piyasası çıktılarındaki etnik fark üzerine etkisi olmadığı gösterilmektedir. Öte yandan, erkekler için, eğitim reformunun eğitim çıktılarındaki etnik eşitsizlikler üzerinde hiçbir etkisi olmadığı fakat işgücü piyasası çıktılarındaki etnik farkı genişlettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four essays on the effects of the compulsory schooling reform, which extends the mandatory years of schooling from five to eight years in 1997 in Turkey. The first essay utilizes the exogenous education reform as an instrument for the educational attainment to investigate the causal effects of education on voluntary work. The reform increases the education levels of individuals significantly, and increased education of compliers has a negative but insignificant causal impact on the probability and hours of voluntary work for men. The second essay investigates the impact of increased education, due to the exogenous education reform which extended mandatory secular education by three years, on time spent in religious activities. For women, increased education has a negative causal impact on the allocation of time to religious activities; however, for males, there are no significant effects of education on time spent in religious activities. The third essay examines the impact of the extension of mandatory education on mothers' time spent in early childhood care. The compulsory education reform increases mothers' completion of at least compulsory years of schooling. However, it has no significant effect on the primary components of early childhood education, namely time spent in reading to children, playing with children, and talking to children. The forth essay investigates the impact of the reform on the ethnic gap in educational and labor market outcomes between two ethnic groups in Turkey. For females, the reform widens the ethnic gap in the educational outcomes but has no impact on the ethnic gap in the labor market outcomes. On the other hand, for males, it has no impact on the ethnic disparities in the educational attainment but widens the disparities in the labor market outcomes.