Bahru'l-Hakayık
Bahru'l-Hakayık
  1. Tez No: 72688
  2. Yazar: SEMİHA SAYMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAZIM KÖKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
IV ÖZET Bahru'l-Hakayık 1998 Sayfa: Danışman: Yrd.Doç.Dr.Kâzım KÖKTEKİN Jüri : Yrd.Doç.Dr.Kâzım KÖKTEKİN 15. yüzyıla ait olan Bahrü'l-Hakayık üzerine yaptığımız bu çalışmanın amacı,eserden hareketle arkaik unsurları, devrin gramer ve söz varlığını ortaya koymak ve bu yolla Türkçe'nin tarihi gramerine, sözlüğüne katkıda bulunmaktır. Eser üzerinde şimdiye kadar iki bitirme tezi dışında bir çalışma yapılmamıştır. Çalışma esas itibarıyla dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm olan“Giriş”te Hatipoğlu'nun hayatı ve eserin dili, vezni, nazım şekli gibi konular ele alınmıştır. İkinci bölüm“inceleme”ise Bahrü'l-Hakayık'ın şekil bilgisinin ağırlıklı bir grameridir. Bu bölüm meydana getirilirken, çalışmanın diğer iki bölümü“Metin”ve“Dizin”taranmış, ekler, kelimeler ve bunlarla ilgili örnekler seçilmiştir. Üçüncü bölümü oluşturan“Metin”bölümünde İsmail Hikmet Ertaylan'ın, eserin iki nüshasından biri olan Manisa Muradiye Kütüphanesi nüshasına dayanarak hazırladığı tıpkı basımının transkripsiyonlu metni ortaya konulmuştur.“Dizin”bölümünde ise isim ya da fiil cinsi bütün kelimeler sistematik bir şekilde, gramer özellikleri gözönüne alınarak anlamlarıyla birlikte verildi. Böylece Türkçe'nin yapılacak bir tarihi grameri ve sözlüğü için katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Bahru'l-Hakayık 1998 Page: Visiors: Yrd.Doç.Dr.Kâzım KÖKTEKİN Jury : Yrd.Doç.Dr.Kâzım KÖKTEKİN The aim of this thesis done on“Bahru'l-hakayik”, which belongs to is th century, is to show the arcaic features and, in this way, to contribute to the historical grammar and dictionary of Turkish. So far there is no study on this subject apart from the two licence studies. This research consists of mainly four chapters. In“introduction”, the first chapter, the subjects like the life of Hatipoğlu, the language of his work, the meter of it and the poetry of it etc. have been studied. The second chapter,“survey”, is a dense grammar of the knowledge of structure of“Bahru'l-hakayik”, While this seetron has being constructed, the other two chapters of the study“text”and“index”, have been scanned an suffix, prefix, infix, words and example about them have beeen chosen. In third. Chapter,“text”, almost the same text as the tansaribing publishing prepared by Ismail Hikmet Ertaylan who depends on one of the two copies of the work at Muradiye Library in Manisa. In the last chapter“index”all the words based on verbs on nouns have been clarified systematically by taleins into consideration the grammatical points with their meanings. Thus, this study have made a contribution to the preparation of the historical grammar and the dictionary of Turkish in future.