The role of celebreties in shaping consumers brand awareness and purchasing behavior:a case study from Konya
Reklamda ünlü kullanımının marka bilinirliğine ve satın almaya olan etkisi: Konya ilinde bir vaka çalışması.
  1. Tez No: 726938
  2. Yazar: SAADET GÖKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF AKAGÜN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada amaç,reklamda ünlü kişileri kullanma stratejisini açıklayarak,Türkiye'de bu yöntemin kullanımının genel akademik araştırmalara göre nasıl bir noktada yer aldığını ortaya koyup,marka ve satın alma üzerine etkilerini ortaya koymaktır.Analiz sonuçlarına göre firmaların ünlü kişi kullanma kararı verirken en çok dikkat ettikleri unsurların neler olduğu tespit edilmeye çalışılarak,marka ve satın alam üzerine etkileri incelenmiştir.ürünlerin tanıtımı için yapılan reklamlarda yer alan ünlülerin,hedef kitlenin dikkatini çekmenin yanı sıra güvenilirlik ve fiziksel çekicilikleri gibi özellikleri ile tüketici zihnindeki imaj anlamlandırmaya destek oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is explaining the strategy of celebrity endorsement in advertisements and revealing its effects on brand and at what kind of a position this is in accordance with the academic sources.It was aimed to detect the points on which firms pay the most attention while deciding to use the celebreties in advertisements and the effects of target masses,it is also observed that celebreties also contribute much to add meaning to the image in the minds of consumers with their reliability and physical attraction.