COVID-19 enfeksiyonu tanısı konan hastalarda nötrofil/lenfosit oranının (NLR) klinik prezentasyon ile ilişkisi
The relationship of neutrophil/le fosite ratio (NLR) with clinical presentation in patients diagnosed with COVID-19 infection
  1. Tez No: 726937
  2. Yazar: ONURALP ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve amaç: COVID-19 pandemisi tüm dünyada hala etkisini devam ettirerek küresel bir sağlık sorunu teşkil etmektedir. Çalışmamızda, bir pandemi merkezi olan eğitim ve araştırma hastanemiz acil servisine başvuran COVID-19 hastalarının özelliklerini tanımlamak ve sözü edilen parametrelerle nötrofil lenfosit oranı (NLR) düzeyinin COVID-19 ile enfekte kişilerdeki klinik şiddeti ve mortaliteyi öngörme gücünü araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Tek merkezli, retrospektif, kesitsel ve gözlemsel olarak planlanan çalışmamızda; hastaların başvuru semptomları, vital bulguları, demografik özellikleri ve belirlenen laboratuvar parametreleri oluşturulan klinik skoru ve mortalite ile karşılaştırıldı. Sonlanım olarak bu gruplar arasındaki korelasyon belirlenmeye çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya 1092 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların %64,1'i herhangi bir komorbiditeye sahip değilken en sık karşılaşılan komorbidite Hipertansiyon (%16,2) oldu. Hastaların vital bulguları değerlendirildiğinde normal dağılıma uymadığı görüldü. Mortalite olan hastalarda yaşın daha yüksek olduğu, cinsiyetin ise mortaliteyi etkilemediği görüldü. Mortalite olan hastalarda diyabetes mellitus (DM), koroner arter hastalığı (KAH), serebrovasküler olay (SVO) ve malignite oranı mortalite olmayan hastalardan anlamlı olarak daha yüksekti. Mortalite olan hastalarda lökosit (WBC), nötrofil, nötrofil lenfosit oranı (NLR), üre, kreatinin, Aspartat Transaminaz (AST), C reaktif protein (CRP), D-Dimer değerleri mortalite olmayan hastalardan anlamlı daha yüksekti. Mortalite olan hastalarda hemoglobin (HGB), hemotokrit (HCT), lenfosit değeri mortalite olmayan gruptan anlamlı daha düşüktü. NLR için kesim değeri 4 alındığında, tüm hastalarda mortaliteyi öngörmede duyarlılık %82,6, pozitif prediktif değer (PPD) %7,3, özgüllük %77,5, negatif prediktif değer (NPD) ise %99,5 bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: The impact of COVID-19 pandemic is still maintained all over the world and the disease constitutes a global health problem. In our study, it was aimed to describe the characteristics of COVID-19 patients who presented to the emergency department of our training and research hospital, which is a pandemic center, and to investigate the predictive power of the neutrophil lymphocyte ratio (NLR) level with the mentioned parameters on clinical severity and mortality in people infected with COVID-19. Materials and methods: In our single-centered, retrospective, cross-sectional and observational study; patients admission symptoms, vital signs, demographic characteristics and determined laboratory parameters were compared with the clinical score and mortality. As an outcome, the correlation between these groups was tried to be determined. Results: 1092 patients were included in the study. While 64,1%(n=700) of the patients included in the study did not have any comorbidity, the most common comorbidity was Hypertension (16,2%, n=177). When the vital signs of the patients were evaluated, it was observed that they did not comply with the normal distribution. Age was found to be higher in patients with mortality. However, gender did not affect mortality. The rate of diabetes mellitus (DM), coronary artery disease (CAD), cerebrovascular accident (CVO), and malignancy was significantly higher in patients with mortality than in patients without mortality. In patients with mortality, leukocyte (WBC), neutrophil, neutrophil lymphocyte ratio (NLR), urea, creatinine, Aspartate transaminase (AST), C-reactive protein (CRP), D-Dimer values were significantly higher than in patients without mortality. Hemoglobin (HGB), hematocrit (HCT), lymphocyte values were significantly lower in patients with mortality than in the non-mortality group. When the cut-off value for NLR was taken as 4, the sensitivity was 82,6%, the positive predictive value (PPD) was 7,3%, the specificity was 77,5%, and the negative predictive value (NPD) was 99,5% in predicting mortality in all patients.