Direkt blue 71 boyar maddeli sulu çözeltilerden ileri oksidasyon prosesleri ile KOI ve renk giderimi
Direct blue 71 dyes from aqueous solutions COD and decolorization by advanced oxidation processes
  1. Tez No: 726994
  2. Yazar: MERVE TAŞÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT BEYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yürütülmüş olan bu tez çalışmasında, Direct Blue 71 boyar maddeli sulu çözeltilerinden UV, UV/H2O2, UV/Fe+2, Fenton ve Foto-Fenton prosesleri ile KOİ ve renk giderim verimleri incelenmiştir. Boyar maddeler tekstil endüstrisinde kumaşa renk vermek için sıkça kullanılmakta olup atık sudan boyar maddelerin giderimi oldukça zor bir işlemdir. Prosesleri etkileyebilecek faktörlerden sulu çözeltinin pH'ı, başlangıç hidrojen peroksit ve demir iyonu konsantrasyonu ve reaksiyon süresinin etkisi incelenmiştir. Ayrıca klasik Fenton oksidasyonuna eklenen UV ışığının atıksulardan KOİ ve renk giderimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Artan hidrojen peroksit ve demir iyonu konsantrasyonu ile KOİ ve renk giderim verimlerinin arttığı ancak yüksek konsantrasyonlarda ortamda oluşan OH● radikallerinin yetersiz kaldığı, bu nedenle giderim veriminin düştüğü saptanmıştır. Artan pH ile KOİ ve renk giderim verimlerinin azaldığı tespit edilmiş ve optimum sonuçlara iki proseste de pH 3'de ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, UV, UV/H2O2, UV/Fe+2, Fenton and Photo-Fenton processes and COD and decolorization yields of Direct Blue 71 dyestuff aqueous solutions were examined. Dyes are often used in the textile industry to give color to fabric, and the removal of dyes from wastewater is a rather difficult process. Among the factors that may affect the processes, the pH of the aqueous solution, the initial concentration of hydrogen peroxide and iron ions, and the effect of reaction time were studied. In addition, the effect of UV light added to classical Fenton oxidation on COD and decolorization from wastewater has been investigated. It has been found that COD and decolorization yields increase with increasing hydrogen peroxide and iron ion concentration, but the OH-radicals formed in the environment at high concentrations remain insufficient, so the removal efficiency decreases. It was found that COD and decolorization efficiencies decreased with increasing pH, and optimal results were achieved at pH 3 in both processes.