Hibrit savaş stratejisinin Rusya-Ukrayna çatışması üzerinden incelenmesi
Analyzing hybrid warfare strategy through the Russia-Ukraine conflict
  1. Tez No: 861979
  2. Yazar: ÇAĞLAR KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hibrit savaş, geleneksel askeri stratejilerin yanı sıra sivil, ekonomik, politik, bilgi ve psikolojik boyutları da içeren karmaşık ve çok yönlü bir savaş taktiği ve stratejisidir. Bu terim, genellikle geleneksel savaş stratejilerinin dışında kalan yöntemleri ve unsurları içeren bir savaş türünü ifade eder. Hibrit savaş, düşmanın direncini zayıflatmak veya istikrarı bozmak amacıyla bir çeşitli araçlar kullanarak, geleneksel olmayan ve karışık bir mücadele ortaya koyar. Bu araştırmada, hibrit savaş stratejisi tüm boyutlarıyla ele alınmaya çalışılmış ve Rusya-Ukrayna çatışması üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümü, hibrit savaş stratejisinin temel kavramlarını ve unsurlarını ele almaktadır. Savaşın tanımından başlayarak, hibrit savaş kavramının gelişimine odaklanılmıştır. Bu gelişim, hibrit savaşın tanımı, ilgili kavramlar ve temel unsurlarıyla detaylandırılarak incelenmiştir. Diplomatik-siyasi savaş, ekonomik savaş, siber savaş, enformasyon savaşı, vekalet savaşı, halk desteği, psikolojik savaş, özel kuvvetler ve konvansiyonel birlikler gibi unsurlar, hibrit savaşın zengin bir yelpazede nasıl tezahür ettiğini göstermektedir. Ayrıca, bu bölümde, hibrit savaşın kuramsal çerçevesi Gerasimov, Vladamirov, Liang, Xiangsui, Huber, Hoffman, Lind gibi önemli düşünürlerin yaklaşımları üzerinden tartışılmıştır. Hibrit savaşta temel aktörler de devlet ve devlet dışı aktörler, sivil toplum örgütleri, terör örgütleri ve özel askeri güvenlik şirketleri şeklinde kategorize edilmiştir. İkinci bölüm, Rusya-Ukrayna çatışmasına genel bir bakış sunmaktadır. Çatışmanın tarihsel geçmişi incelenerek, Ukrayna'nın Rusya için neden önemli olduğu anlatılmıştır. 2013'ten günümüze süreç içindeki önemli olaylar, Maidan olayları, Rusya'nın Kırım'ı ilhakı, Donbas olayları ve barış girişimleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Üçüncü bölüm, Rusya-Ukrayna çatışması üzerinden hibrit savaşın nasıl tezahür ettiğine odaklanmaktadır. Ruslarda hibrit savaş anlayışı ve Rusya'nın geçmişindeki savaş stratejisi örnekleri incelenerek, psikolojik savaş, enformasyon savaşı, vekalet savaşı, ekonomik savaş ve siber savaş gibi unsurlar çatışma bağlamında detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hybrid warfare is a complex and multifaceted war tactic and strategy that encompasses not only traditional military strategies but also civilian, economic, political, informational, and psychological dimensions. This term generally denotes a type of warfare that includes methods and elements beyond traditional war strategies. Hybrid warfare aims to weaken the enemy's resistance or disrupt stability by employing various tools, presenting an unconventional and intricate challenge. In this research, the hybrid warfare strategy is attempted to be comprehensively addressed, and it is evaluated through the lens of the Russia-Ukraine conflict. The first chapter of the study delves into the fundamental concepts and elements of hybrid warfare strategy. Starting from the definition of war, the focus is on the development of the hybrid warfare concept. This development is examined in detail, elaborating on the definition of hybrid warfare, relevant concepts, and fundamental elements. Elements such as diplomatic-political warfare, economic warfare, cyber warfare, information warfare, proxy warfare, public support, psychological warfare, special forces, and conventional forces illustrate the rich spectrum in which hybrid warfare manifests. Additionally, in this section, the theoretical framework of hybrid warfare is discussed through the approaches of influential thinkers such as Gerasimov, Vladamirov, Liang, Xiangsui, Huber, Hoffman, Lind. The key actors in hybrid warfare are categorized as state and non-state actors, civil society organizations, terrorist organizations, and private military security companies. The second chapter provides a general overview of the Russia-Ukraine conflict. Examining the historical background of the conflict, it elucidates the significance of Ukraine for Russia. Key events from 2013 to the present, including the Maidan events, Russia's annexation of Crimea, the Donbas events, and peace initiatives, are detailed extensively. The third chapter focuses on how hybrid warfare manifests through the Russia-Ukraine conflict. Understanding the Russian perspective on hybrid warfare and examining examples of Russia's historical war strategies, the study details elements such as psychological warfare, information warfare, proxy warfare, economic warfare, and cyber warfare within the context of the conflict.