The effect of brand equity on purchase behavior: A study of fast-food brands in Iraq
Marka özkaynaklarının satın alma davranışına etkisi: Irak'ta fast-food markaları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 727003
  2. Yazar: MOHAMMED QASSİM NAYEEF JANABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BEGÜM BUMİN DOYDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Markalaşma, insanların satın alma davranışlarını etkileyebilecek etkili bir tekniktir ve herhangi bir işletmenin başarısı için esastır. Tüketici davranışlarını incelemek, günümüzün pazarlama ortamında kritik hale geldi. Tüketiciler pazardaki tüneklere hükmediyor. Müşteriler, herhangi bir işletmenin can damarıdır. Müşteriler ve müşteri memnuniyeti, her iş girişiminin merkezinde yer alır. Müşteri davranışı çalışması, işlemde kullanıcı, ödeyen ve alıcı rollerini üstlenen gerçek müşterilerin satın alma alışkanlıklarına dayanmaktadır. Stratejik pazar planlaması artık tüketici satın alma alışkanlıklarına dayanmaktadır. Bu araştırmanın beş bölümü Giriş, literatür taraması, metodoloji, veri analizi, araştırma bulgularının sunumu, tartışma, sonuç ve önerilerden oluşmaktadır. Çalışmanın amacı, marka bilinirliği, fast food ürün kalite algısı, marka sadakati ve marka çağrışımı gibi faktörlerin tüketici satın alma davranışını etkileyip etkilemediğini ve markalaşmanın bu davranış üzerinde ne kadar etkili olduğunu bulmaktır. Soruşturmanın odak noktası fast food endüstrisi olacak. Verileri toplamak için çevrimiçi bir anket anketi kullanıldı. 350 yanıt aldık. Araştırmaya göre, tüketicilerin satın alma kararları, kalite algısı ve marka çağrışımından güçlü bir şekilde etkileniyor.
Özet (Çeviri)
Branding is an effective technique that may influence people's buying behavior and is essential to any business's success. Studying consumer behavior has become critical in today's marketing environment. Consumers rule the roost in the marketplace. Customers are the lifeblood of any business. Customers and customer satisfaction are at the heart of every business endeavor. The study of customer behavior is based on the purchasing habits of actual customers, who take on the roles of user, payer, and buyer in the transaction. Strategic market planning is now based on consumer buying habits. The five sections of this research include, Introduction, literature review, methodology, data analysis, presentation of the findings of the research, discussion, conclusion, and recommendations. The study's goals are to find out if factors like brand awareness, fast food product quality perception, brand loyalty, and brand association influence consumer purchasing behavior and how much influence branding has on that behavior. The focus of the investigation will be the fast-food industry. An online questionnaire survey was used to gather the data. We received 350 responses. According to research, consumers' purchasing decisions are strongly influenced by quality perception and brand association.