Yüksek karbonlu çelik tellerin soğuk deformasyonu öncesinde stearat kaplamanın elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
Investigation of the electrochemical behavior of stearate coating before cold deformation of high carbon steel wires
  1. Tez No: 727026
  2. Yazar: ELVAN ARAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEZA KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda özellikle demir çelik sektöründe metal yüzey işlemler ile alakalı çalışmalar önemli hale gelmiştir. Yapılan fosfat kaplamaların yerine alternatif olarak yapılan kaplamalar çevre, maliyet ve iş yükü azaltılması açısından önem kazanmıştır. Bu çalışmada fosfat kaplama yerine alternatif kaplama olarak sodyum stearat çalışılmıştır. Çalışmamızda, sodyum stearat ve çinko fosfat kaplamanın korozyona korozyon dayanımı araştırılmıştır ve elde edilen sonuçlar kıyaslanmıştır. %3,5 NaCl çözeltisinde potansiyodinamik polarizasyon, elektrokimyasal impedans spektroskopisi kullanılarak her iki kaplamanın korozyon dirençleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen verilerden sodyum stearat kaplama %3,5 NaCl çözeltisinde çeliğin korozyonunu önlemiştir. Kaplama süresinin artması ile çelik elektrot yüzeyinde kaplama miktarı artmıştır ve bununla birlikte korozyon direncinde artış olmuştur. %3.5 NaCl içinde kaplanmamış elektrotun polarizasyon direnci 1010 ohm iken çinko fosfat kaplamada 4200 ohm ve sodyum stearat kaplamada 4300 ohm olarak ölçülmüştür. Sodyum stearat kaplamanın ticari olarak uygulanan fosfat kaplama gibi korozyona karşı etkin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, studies related to metal surface treatments have become important, especially in the iron and steel industry. Coatings made as an alternative to the phosphate coatings have gained importance in terms of reducing the environment, cost and workload. In this study, sodium stearate was studied as an alternative coating instead of phosphate coating. In this study, the corrosion resistance of sodium stearate and zinc phosphate coating was investigated and the results were compared. The corrosion resistances of both coatings were determined using potentiodynamic polarization and electrochemical impedance spectroscopy in 3.5% NaCl solution. From the data obtained as a result of the study, it was observed that the sodium stearate coating prevented the corrosion of steel in 3.5% NaCl solution. With the increase of the coating time, the amount of coating on the steel electrode surface increased and there was an increase in corrosion resistance. While the polarization resistance of the uncoated electrode in 3.5% NaCl was 1010 ohm; It was measured as 4200 ohms in zinc phosphate coating and 4300 ohms in sodium stearate coating. The sodium stearate coating was found to be as effective against corrosion as the commercially applied phosphate coating.