Tüketicilerin showrooming ve webrooming davranışlarının satın alma karar tarzlarına göre incelenmesi
Investigating consumers showrooming and webrooming behaviors according to purchase decision styles
  1. Tez No: 727038
  2. Yazar: ELİF ERİKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYUP AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, showrooming (mağazada araştırma yapıp internetten satın alma) ve webrooming (internette araştırma yapıp fiziksel mağazadan satın alma) davranışlarının hangi satın alma karar tarzlarından etkilendiği belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca alışverişlerdeki ürün gruplarına göre showrooming ve webrooming karşılaştırılması amaçlanmıştır. Tüketicilerin alışverişte tercih ettikleri bu davranışların anlamlandırılması ve satın alma karar modellerine göre incelenmesi sistematik bir bilgi elde etme açısından önemlidir. Çalışmada 462 kişilik bir örneklem üzerinden anket yardımı ile toplanan nicel veriler analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre showrooming ve webrooming davranışları ''öğrenim durumu, medeni hal, internetten yapılan alışveriş süresi, internetten yapılan alışveriş tutarı'' gibi değişkenlerden etkilenmektedir. Ayrıca satın alma karar tarzlarından ''web sitesi, yenilik-moda, eğlence-haz, ürün portatifliği'' showrooming eğilimine ve ''web sitesi, fiyat, ürün portatifliği'' webrooming eğilimine etki etmektedir. Ayrıca showrooming yönelimi fazla olanlarla webrooming yönelimi fazla olanların satın alma karar tarzlarının da farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine which purchasing decision styles were influenced by showrooming (researching in strore and buying online) and webrooming (researching the internet and buying in the physical store). It is also aimed to compare showrooming and webrooming according to the product groups in shopping. It is important to understand these behaviors that consumers prefer in shopping and to examine them according to purchasing decision models in order to obtain systematic in information. In the study, quantitative data collected with the help of a questionnaire were analyzed through a sample 462 people. According to the results of the analysis, showrooming and webrooming behaviors are affected by variables such as ''learning status, marital status, online shopping time, amount of online shopping.'' In addition, ''website, novelty-fashion, entertainment-pleasure, product porting'' from purchasing decision styles affects showrooming trend and ''website, price, product portability'' webrooming trend. It was also determined that those with a high showroom orientatiton and those with a high webroom orientation differed in their purchasing decision- making styles.