Control the maximum power point (MPP) during rapidly change of irradiation in partially shaded photovoltaic system using particle swarm optimization (PSO)
Kısmen gölgelendirilmiş fotovoltaik sistemde ışınlamanın hızlı değişiminde maksimum güç noktasını partikül solunum optimizasyonu (PSO) kullanarak kontrol edin
- Tez No: 727070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Fotovoltaik enerji, çevreye etkisi olmayan, serbestçe kullanılabilen ve tüm dünyaya yayılan temiz enerjidir. Son yıllarda fosil yakıtlar ve benzerleri gibi diğer enerji kaynaklarının kullanılmasının çevre ve atmosferdeki ozon tabakası üzerindeki zararlı etkilerinin artmasıyla birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talebin arttığını fark ettik. Fotovoltaik pillerin ürettiği enerjinin ve veriminin düşmesine neden olan ve bulutlar, binalar, ağaçlar vb. nedenlerle oluşan kısmi gölgeleme en önemli zorluklardan biridir. Maksimum Güç Noktası İzleme (MPPT), fotovoltaik hücrelerden maksimum kullanılabilir gücü çıkarmak için önemli bir yöntemdir ve kısmi gölgeleme sorununa çözüm sağlar. MPPT'deki modern yöntemlerden biri olan partikül swarming optimizasyonu (PSO) algoritması. MPP'ye ulaşmada verimlilik, doğruluk ve hız ile karakterizedir. Bu çalışmada MATLAB uygulama yazılımı kullanılmıştır. Elde edilen simülasyon sonuçları, önerilen MPPT yönteminin, türbülans ve P&O izleme gibi geleneksel MPPT yöntemine kıyasla yüksek verim ve hızlı radyasyon değişimi ile farklı çevre koşullarında MPP'nin çalışma noktasının belirlenmesinde çok etkili ve doğru olduğunu ortaya koymuştur. Önerilen model.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic energy is clean energy that has no environmental impacts, available for free and it's widespread throughout the globe. In recent decades, we have noticed the increasing demand for renewable energy sources with increased awareness of the harmful impact on the environment and the ozone layer in the atmosphere caused by the use of other energy sources such as fossil fuels and the like. One of the most important difficulties that lead to a decrease in the energy generated by photovoltaic cells and minimize their efficiency is partial shading due to clouds, buildings, trees...etc. Maximum Power Point Tracking (MPPT) is important way to gain available maximum power from PV cells and represent solution to the problem of partial shading. The Particle Swarm Optimization (PSO) algorithm which is one of the modern methods in MPPT. It is characterized by efficiency, accuracy and speed in reaching to MPP. In this thesis, the MATLAB program was used to implement. The gained simulation results appear that the presented method of MPPT was very effect and accuracy capable to locate the operating point to the MPP with high efficiency through different environmental conditions and rapidly change in irradiance comparing with the conventional method of MPPT like perturb and observe P&O through applying it on the proposed model.