Yılmaz Gürbüz'ün romanları üzerine bir inceleme
A review on Yılmaz Gürbüz's novels
  1. Tez No: 727071
  2. Yazar: SEZAVER ÇAPCI SİPAHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SAKALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 553
Özet
Bu çalışmanın odak noktası, Yılmaz Gürbüz ve Yılmaz Gürbüz'ün romanlarıdır. 1975'te Peyami Safa Roman Yarışması başarı ödülünü ve 1981'de Kültür Bakanlığı roman yarışmasında birincilik ödülü alan Yılmaz Gürbüz'ün 2022 yılı itibariyle on yedi romanı bulunmaktadır. Bu romanları konularına göre şöyle tasnif etmek mümkündür: Mustafa Kemal Atatürk'ü konu alan romanlar, konusunu tarihi bir olaydan veya şahsiyetten alan romanlar, mübadeleyi konu alan romanlar ve cumhuriyet sonrası sosyal hayatı konu alan romanlar. Esere dönük bir yaklaşımla incelenen söz konusu romanlar özet, romanın tanıtımı, zihniyet, olay örgüsü, şahıs kadrosu, mekân, zaman, tema, anlatım, anlama ve yorumlama şeklinde belirli başlıklar altında detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Edebî hayatına ailesinin ve aile üyelerinin yaşantılarından yola çıkarak hazırladığı bir romanla adım atan Yılmaz Gürbüz, romanlarında her Türk'ü heyecanlandırabilecek ve her Türk için önemli olarak düşünülebilecek Türk tarihinin dönüm noktalarını konu almıştır. Çok sesli bir şahıs kadrosuna sahip romanlarında, tarihî şahsiyetler, etkin bir şekilde kurgulanmıştır. Olaylara sahne olan mekânlar, Rumeli ve Anadolu coğrafyasıyken yazar, özellikle Selanik ve Kayseri'nin tarihine vurgu yapmıştır. Romanlarını tarihin yazılı kaynaklarına dayandıran Yılmaz Gürbüz, romanlarının tarihî, siyasi ve sosyal arka planını titizlikle ortaya koymuştur. Yapılan araştırma ve incelemelerden hareketle, Yılmaz Gürbüz'ün romanlarının Türk edebiyatında konuları ve üslubu açısından özel bir yere sahip olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The focus of this thesis is Yılmaz Gürbüz and his novels. Yılmaz Gürbüz, who won the Peyami Safa Novel Competition Honor Award in 1975 and the Ministry of Culture Novel Award in 1981, has seventeen novels as of 2022. These novels can be classified according to their subjects as follows: novels on Mustafa Kemal Atatürk, novels that take their subject from a historical event or personality, novels that deal with population exchange, and novels that deal with social life of post-republic period. The novels, which were examined with a work-oriented approach, are discussed in detail under certain titles such as summary, mentality, plot, characters, space, time, theme, expression, understanding and interpretation. Yılmaz Gürbüz, who has started his literary life with a novel that prepared based on the lives of his family and family members, has discussed the turning points of Turkish history, which are thought to be important for every Turk and can excite every Turk, in his novels. The historical figures are effectively fictionalized in his novels that have a polyphonic cast. The author has especially emphasized the history of Thessaloniki and Kayseri while the places that witnessed the events are the geography of Rumelia and Anatolia. Yılmaz Gürbüz, who bases his novels on the written sources of history, has meticulously revealed the historical, political, and social background of his novels. It is possible to say that Yılmaz Gürbüz's novels have a special place in Turkish literature in terms of their themes and style based on the research and studies on his novels.