Van bölgesinde yenidoğan bebeklerde hipotermi sorunu: Mortalite ve morbiditeye etkisi
Newborn babies in Van regionhypothermia problem: Effect on mortality and morbidity
  1. Tez No: 727075
  2. Yazar: HASAN KAHVECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN KRİMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada hipotermi ile başvuran yenidoğan bebeklerin bulguları kontrol grubuyla karşılaştırılarak hipoterminin yenidoğan bebeklerdeki morbidite ve mortaliteye etkileri araştırılmıştır. Çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Haziran 2000 ile Şubat 2002 tarihleri arasında yapılmıştır. Hipoksiye maruz kalmış 49 yenidoğan çalışma grubu olarak alındı. Karşılaştımada kullanılmak üzere sağlıklı ve problemi olmayan 40 yenidoğan bebek de diğer kontrol grubunu oluşturdu. Hastaların üniteye geliş ağırlığı, gestasyon yaşı (son adet tarihine göre hesaplanmış), cinsiyet, hastanede kalış süresi ve hastanın sonucu kaydedildi. Gelişte ve 0,1,2,3,4,5,6,8,10,12. saatlerdeki cilt ısısı, kan basıncı, kalp ve solunum hızları izlenerek kaydedildi. Ayrıca hastalara tam kan sayımı, rutin biyokimyasal analiz, kapiller kan gazı, pıhtılaşma testleri (protrombin zamanı ve aktive parsiyel tromboplastin zamanı), doğal koagülasyon inhibitörleri (protein C, protein S ve antitrombin III) de çalışıldı. Her iki grubun da gestasyonel yaş (35,33,9 hafta ve 34,23,7 hafta), geliş ağırlığı (2170809 gr ve 1896801 gr) ve cinsiyet dağılımları (erkek %63,3 ve %75) birbirine benzerdi (p>0.05). Protrombin zamanı ve aktive parsiyel tromboplastin zamanı hiposik grupta anlamlı olarak daha uzundu.
Özet (Çeviri)
Hypothermia Issue in the Neonates of the Van Region: Affects on Mortality and Morbidity. In this study, we aimed to compare the findings of the hypothermic neonates with healthy infants because of determining the affects of hypothermia on morbiditiy and mortality rate. This study has been conducted in Neonatal Intensive Care Unit of Research Hospital of Yüzüncü Yıl University, Van, Turkey between June 2000 to February 2002. Forty-nine newborns who had hypoxia were assessed within the context of the patient group. Another group constituting 40 newborns who were healthy and produced no clinical abnormalities was called the control group and given assessment for comperative analysis. Admission weight, gestational age (according to the last menstrual period), gender, hospitalization time and outcome of patients were recorded. Skin temperature, blood pressure, heart rate and repiration rate counts were conducted on admission, 1,2,3,4,5,6,8,10, and 12th hours. Complete blood analysis, routine biochemical analysis , capillary blood gas counts, clotting tests (protrombin time and activated partial thromboplastin time) and natural cogulation inhibitors (protein C, protein S and antithrombin III) were also studied. Gestational age (35,33,9 wk and 34,23,7 wk), weight (2170809 g and 1896801 g) and gender distribution (male 63,3% and male 75%) were similar in both groups (p>0.05).