Incorporating a watermarking with an iris code to ensure the copyright protection of the image
Görüntüyün telif hakkı korunmasını sağlamak için iris kodu ile bir filigin dahil edilmesi
  1. Tez No: 727074
  2. Yazar: DHUHA TAWFEEQ MUSTAFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHİ ABDU IBRAHİM, DR. ÖĞR. ÜYESİ KANAR MUSTAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son on yılda, iletişim ve multimedya teknikleri alanlarında, telif haklarının korunması ve yasadışı kopyalamanın azaltılması için tekniklerin kullanılması ihtiyacını doğuran büyük bir gelişme yaşandı. Multimedya türlerinden birinin içine yerleştirilmiş bir filigran olarak insan irisi biyometrisi, telif hakkı koruması için gelişmekte olan ve etkili bir teknik olarak kabul edilmektedir. Bu araştırmada, telif hakkını korumak için dijital bir görüntünün içine yerleştirilmiş bir filigran olarak insan irisine dayalı bir algoritma tasarlanmış ve uygulanmıştır. Önerilen algoritma iki ana bölümden oluşur: ilki iris kodunu çıkarır, ikincisi ise sahipliğini korumak için çıkarılan iris kodunu dijital bir görüntüye filigran olarak gömer. İris bölütleme ve iris öznitelik çıkarma aşamaları, ilk bölümün en önemli aşamaları olarak kabul edilir. İris bölütleme aşamasında, iris merkezinin yaklaşık merkezi tespit edildikten sonra iki daire (iris alanının iç (gözbebeği) ve dış (İris)) Daugman Integro-Diferansiyel Operatörü kullanılarak tespit edilir. Aynı aşamada Linear Hough Transform kullanılarak üst ve alt göz kapakları belirlenir. İris özelliği çıkarma aşaması sırasında, iris kodunu çıkarmak için (1D-Log Gabor Filtresi) kullanılır. İkinci bölümde, çıkarılan iris kodu, (XOR) yöntemine dayalı (LSB) algoritması kullanılarak sahipliklerini korumak için bir dizi görüntü üzerine filigran olarak gömülür. Birinci ve ikinci bölümlerin deneysel sonuçları, önerilen algoritmanın etkinliğini ve doğruluğunu kanıtladı. İris segmentasyonunun sonuçları doğruydu ve önerilen algoritma (LSB) kodu gizlemedeki etkinliğini şu şekilde gösterdi: ilk olarak, Mean Square Error (MSE), Peak-Signal-to-Noise-Ratio (PSNR) metriklerini hesaplayarak ve analiz ederek , Normalleştirilmiş Korelasyon (NC) ve ikinci olarak (Hamming Distance) kullanarak orijinal iris kodunu çıkarılan kodla karşılaştırarak ve son olarak iris kodunu içine gömdükten sonra kapak görüntüsünde büyük bir büyük bozulma olmadığını gözlemleyerek.
Özet (Çeviri)
The last decade witnessed a great development in the fields of communications and multimedia techniques, which has led to the need of using techniques for protecting copyright and reducing of illegal copying. The human iris biometric as a watermark embedded within one of the types of multimedia is considered as an emerging and effective technique for copyright protection. An algorithm based on human iris as a watermark embedded within a digital image in order to protect its copyright, has been designed and implemented in this research. The proposed algorithm consists of two main parts: the first extracts iris code, while the second embeds the extracted iris code as watermark in a digital image to protect its ownership. The iris segmentation and iris feature extraction phases are considered the most important phases of the first part. In the iris segmentation phase, the two circles the (internal (pupil) and external (Iris) of the iris area) are detected by using Daugman Integro-Differential Operator after the approximate center of the iris center has been detected. At the same phase, the upper and lower eyelids are determined by using the Linear Hough Transform. While during the iris feature extraction phase, the (1D-Log Gabor Filter) is used to extract iris code. In the second part, the extracted iris code is embedded as a watermark on a set of images to protect their ownership by using (LSB) algorithm based on (XOR) method. The experimental results of the first and second parts proved the effectiveness and accuracy of the proposed algorithm. The results of iris segmentation were accurate and the proposed algorithm (LSB) has shown its effectiveness in hiding the code by: firstly, computing and analyzing the metrics Mean Square Error (MSE), Peak-Signal-to-Noise-Ratio(PSNR) , Normalized Correlation(NC), and secondly, comparing the original iris code with the extracted one by using (Hamming Distance), and finally by observing that there is no large massive distortion in the cover image after embedding the iris code in it.