1965-1995 yılları arasında Rize ili orman varlığında alansal küçülmenin irdelenmesi (2 cilt)
Evaluation of forest wealth areal decrease in the province Rize between the years 1965-1995
- Tez No: 72709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. FUAT DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
229 ÖZET Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızlı nüfus artışı, sanayi ve teknolojide kaydedilen gelişmelerle gün geçtikçe odun hammaddesine olan talep artmakta ve çeşitlenmektedir. Sahip olduğumuz orman varlığı son yüzyıl içinde belirtilen etkilerle yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Hazırlanan bu tezle orman varlığımızdaki alansal küçülmenin boyutları ve nedenleri hakkında somut sonuçlara ulaşılması amaçlanmıştır. Araştırmanın Türkiye genelinde gerçekleştirilmesi zaman ve iş hacmi bakımından olanaklı görülmediğinden örnek bir alanda çalışma yapılmıştır. Çalışma alanı olarak, Türkiye'nin orman varlığının gelişmesi için en uygun doğal şartlara sahip olduğu varsayılan Rize ilini kapsayan bölümü seçilmiştir. İnceleme dönemi, fotografetrik kıymetlendirme suretiyle üretilen çalışma alanına ait haritaların ilk ve son versiyonlarına göre belirlenmiş olup, 1965 yılı ile başlayıp 1995 yılında son bulmaktadır. İnceleme materyali olarak 1/100.000 ölçekli ST haritaların orman kalkleri esas alınmıştır. Eski ve güncel orman kalkleri bilgileri sayısallaştınlarak orman ile açıkta doğal çalı örtüsüne ait tüm veriler ölçülmüş ve etki değerlendirilmesi de yapılarak şu sonuçlara ulaşılmıştır: - Rize ilinin 1965 yılındaki gerçek orman alanı 206 448,75 Ha ve açıkta doğal çalı örtüsü alanı 18 356,13 Ha'dır. - 1965-1995 yıllan arasında orman alanları 40 179,09 Ha (% 19,46) küçülme kaydetmiştir. Açıkta doğal çalı örtüsü ise 6 412,95 Ha (%34,94) alan kaybına uğramıştır.230 - Ormanda alansal küçülmenin 21 906,32 Ha'ı (%54,52) kıyı kuşağında (0- 750 m) ve açıkta doğal çalı örtüsünde alansal küçülmenin 6 351,00 Ha'ı (%99,03) da yaylalar civarında meydana gelmiştir. - Doğal ve beşeri çevre koşullan hakkındaki araştırmalardan doğal koşulların, orman ve açıkta doğal çalı örtüsü üzerinde geriletici (küçültücü) etki oluşturduğuna dair herhangi bir belirti ile karşılaşılmamışım Ancak, beşeri çevre koşullarından yerleşmeler ile tarımsal etkinliklerin (özellikle çay tarımının) kıyı kuşağında, yaylacılık ve hayvancılığın iğne yapraklı ormanlar kuşağı ile Alpin katta yoğunlaşmasının, orman ve açıkta doğal çalı örtüsünün alansal küçülmesinde belirleyici faktörler olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
231 ABSTRACT Like all over the world, in Turkey rapid population increase and the demand for the raw forest materials because of the improvements and the varieties in the industry and technology. The forest wealth that we have is due to be vanished because of the explained causes. With this thesis, it is aimed to achieve certain results about the reasons and dimension of areal decreases in our forest wealth. The province Rize is choosen as the study area since it has the most natural conditions for the improvement of forest wealth of Turkey. The study period is defined according to the first and last versions of the maps of the study area which are produced using photogrammetric techniques and it begins in 1965 and ends in 1995. As the study material, forest plates of standard topographic maps scaled at 1/100 000 are taken into consideration. And the old and current forest plate informations are digitized. So the forest boundaries and natural bush cover (Off- Forest) are all digitized and effect evaluation is conducted so the following results are achieved: -Real forest area at the province Rize is 206 448,75 Ha and natural bush cover (Off-Forest) area is 18 356,13 Ha in 1965. -Between the years 1965-1995, the forest area got smaller 40 179,09 Ha (19,46%). And the naural bush cover (Off-Forest) got smaller 6 412,95 Ha (34,94%). -The areal decrease in the forest occured mostly in the shore band (0-750 m) by 21 906,32 Ha (54,52%) and the areal decrease in natural bush cover (Off-Forest) occured around platos by 6 351,00 Ha (99,03%).232 -No evidence is encountered such that natural conditions make a decreasing effect on areas using the researchs about the natural and humanities enviromental conditions. But, humanities enviromental conditions including habitance and the aqricultural activities in shore band, plateau habiting and stockbreeding in pine trees forest and Alpin level are the primary factors in areal decrease in forest and natural bush cover (Off-Forest).