Dahiliye kliniğinde yatan hastalarda hba1c yüksekliği ve daha önce tanı konulmamış diyabet oranı ilişkisi
High levels of hba1c among internal medicine inpatients and relationship with undiagnosed diabetes rates
- Tez No: 727101
- Danışmanlar: UZMAN NALAN OKUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Konu/Amaç: Diyabetes Mellitus mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlara sebep olarak önemli bir mortalite ve morbidite sebebi oluşturur. Diyabette erken tanı konulması ve glisemik kontrolün sağlanması ile önlenebilir. Diyabet tanısı konmasında açlık glukoz, random glukoz, OGTT ve HbA1c düzeyleri ölçümü benimsenmiştir. Bu çalışmada yatan hasta popülasyonunda HbA1c bakılması ile yeni tanı DM saptama oranına bakılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya 2015 yılında Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'nde yatan HbA1c düzeyine bakılmış olan tüm hastalar dahil edilmiştir. Hastaların random glukoz, BUN, kreatinin ve açlık glukoz değerleri, yaş, cinsiyet, primer yatış nedenleri kaydedilmiştir. HbA1c 6,5 ve üstü olması durumunda yeni diyabet tanısı konulmuştur. Hastalar daha önce diyabet tanısı olan, yeni diyabet tanısı alan ve diyabeti olmayan olarak 3 gruba ayrılmıştır. Bulgular: 1057 hastanın %29,7'sinde daha önce diyabet tanısı mevcuttur (Grup 1), %7,4'üne yatışı sırasında yeni tanı konmuştur, %62,9'unda diyabet yoktur. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından farklılık görülmemiştir. HbA1c, random glukoz ve açlık glukoz düzeyi Grup 3'de Grup1 ve Grup 2'den anlamlı olarak daha düşüktür. Grup 3'deki hastaların BUN değerleri Grup 1'deki hastalardan düşüktür. Grup 1 ve Grup 2 arasında, Grup 2 ve Grup 3 arasında BUN açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Grup 1'in kreatinin değerleri, Grup 3'den yüksek bulunmuştur. Grup 1 ile Grup 2 arasında, Grup 2 ile Grup 3 arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Gruplar arasında yatış süreleri açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Primer yatış sebepleri değerlendirildiğinde Grup 1 ile Grup 2 arasında anlamlı farklılık saptanmamış, Grup 3'de gastrointestinal ve hematolojik hastalıklar anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Gruplar arasında mortalite açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamamıştır. Sonuç: 1 yıl içerisinde dahiliye kliniğinde yatan hastalarda yeni tanı DM saptama oranı %7,4 bulunmuştur. Ayrıca yüksek riskli popülasyonda yatan hastalarda HbA1c'nin rutin ölçülmesi daha önce tanı almamış hasta oranını arttırarak erken tanınmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective/Purpose: Diabetes Mellitus is a significant cause of mortality and morbidity by leading to microvascular and macrovascular complications. This can be prevented through early diagnosis of diabetes and achieving glysemic control. Measurement of the fasting glucose, random glucose, OGTT and HbA1c levels have been adopted in diagnosis of diabetes. This study has searched for DM diagnosis rate as found through HbA1c measurements in inpatient population. Material and Method: This retrospective study includes all inpatients whose HbA1c levels were measured at the Internal Disease Clinic of Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital in 2015. Glucose, BUN, creatinine and fasting glucose levels, age, gender, primary causes of admission of the patients were recorded. New diabetes case was diagnosed at the presence of the following criteria: HbA1c level of 6.5 and above. Before the study, the patients were included into three groups as those with previous diabetes diagnosis, those with new diabetes diagnosis and those with no diabetes diagnosis. Results: Among 1057 patients included in the stıdy, 29.7% have past diabetes (Group 1), 7.4% were newly diagnosed during their treatment at the hospital, while 62.9% have no diabetes. There was no difference between the groups in terms of age and gender. HbA1c, random glucose and fasting glucose levels were significantly lower in Group 3 than in Group 1 and Group 2. BUN levels of the patients in Group 3 were lower than those in Group 1 and Group 2. No significant difference was found between Group 1 and Group 2, and between Group 2 and Group 3 in terms of BUN. Creatinine levels of the Group 1 were higher than Group 3. Creatinin levels of the Group 1 and Group 2, and Group 2 and Group 3 were not significantly different. No significant difference was identified in terms of the duration of hospital stay between the groups. There was no significant difference between the primary causes of admission to the hospital between Group 1 and Group 2, while gastrointestinal and hematological diseases were significantly higher in Group 3. There was no significant difference in mortality between the groups. Conclusion: New DM diagnosis rate was found as 7.4% among the patients admitted to the internal disease clinic within a year. Besides, in the high-risk population of inpatients, the routine HbA1c measurement of in hospitalized patients in high-risk populations may increase the rate of previously undiagnosed patients and enable early detection.