Bauhaus ekolünün günümüz Türkiye'sindeki seramik eğitimine, endüstriyel seramik sanatçılarına ve tasarımına etkisi
The effect of Bauhaus school on ceramic education, industrial ceramic artists and design in today's Turkey
  1. Tez No: 791961
  2. Yazar: AYBÜKE AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bauhaus, sadece bir temel sanat akımlarına“başkaldırı”ekolü değil, aynı zamanda bir anlayış ve bir yeniden doğuştur. Her ne kadar Almanya'da doğup büyümüşse de, dünyanın geri kalanı için de önemli bir ilham kaynağı olmayı başarmıştır. Heykeltıraşlık, mimari, endüstriyel ürün tasarımı ve diğer birçok alan gibi seramik alanını da doğrudan etkileyen bu akım, güçlü eğitim modelleri ile desteklenen zorlu bir eğitim süreci içermektedir. Günümüzde de özellikle Türkiye gibi ülkeler bu noktada önemli kazanımların elde edilmesi adına bazı okullar ve sanat meslek yüksek okulları nezdinde bu akım ve akımın yön verdiği temel dalları desteklemiştir. Bu çalışmada genel olarak Bauhaus akımının dünü ve bugününe odaklanılmış ve temel kavram ve çerçeveler oluşturulduktan sonra Türkiye'deki geçmiş ve günümüz yansımalarına yer verilmiştir. Aynı zamanda seramikte Bauhaus eğitimine ve bu eğitimin dinamiklerine Türkiye ve Dünya perspektifinde değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bauhaus is not only a school of“rebellion”against basic art movements, but also an understanding and a rebirth. Although it was born and raised in Germany, it has also managed to be an important source of inspiration for the rest of the world. This movement, which directly affected the field of ceramics such as sculpture, architecture, industrial product design and many other fields, included a difficult educational process supported by strong educational models. Today, especially in countries such as Turkey, in order to achieve important gains at this point, some schools and vocational high schools of arts have supported this trend and the main branches that it directs. In this study, the past and present of the Bauhaus movement were generally focused on and after the basic concepts and frameworks were created, the past and present reflections in Turkey were included. At the same time, Bauhaus education of ceramic and the dynamics of this education are mentioned in the perspective of Turkey and the World.