Öğretmenlik meslek kaygıları: Doküman incelemesi
Profession concerns of teaching: Document review
- Tez No: 727144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KAHRAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada 2000-2020 yılları arasında öğretmenlik meslek kaygıları konusunda yapılmış çalışmaların incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda 2000-2020 yılları arasında öğretmenlik meslek kaygıları konusunda yazılmış makale, yüksek lisans ve doktora tezinden oluşan 364 çalışma incelenmiştir. Bu dokümanlara ulaşmak için Ulusal Tez Merkezi, Google Akademik, Ulakbim, Dergipark gibi sitelerde alan yazın taraması yapılmıştır. Bu çalışmalar amaç, yapıldığı yer, yayın yılı, yapıldığı kademe, çalışma türü, çalışma yöntemi, çalışma deseni ve veri toplama araçları alt problemleriyle ele alınmıştır. Bu çalışmada güvenilir bilgi elde etmek amacıyla nitel araştırma modeli kullanılmıştır. Nitel araştırma modelinden doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem ile öğretmenlik meslek kaygıları konusunda yapılan çalışmalardan elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. 364 çalışmaya ait veriler sistemli ve açık şekilde betimlenmiş, açıklanmış, yorumlanmış ve bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Bu çalışmada veriler yansız olarak ele alınmıştır ve gerçeği yansıtmaktadır. Öğretmenlik mesleği, bir ülkenin kalkınmasında ve gelişmesinde nitelikli işgücünün yetişmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Gelecek nesillerin değer sahibi ve yetkin bireyler olabilmeleri için öğretmenlerde bulunması gereken bir takım yetkinlikler vardır. Öğretmenlerin yetkinlik alanlarına ilişkin kaygı duymaları, öğrencilerine karşı tutum ve davranışlarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Mesleki kaygı, öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik eğitim ve öğretim, mesleki yeterlilikler, öğrenci, veli ve meslektaşlarla ilişkiler, atanma ve iş bulabilme gibi konularda deneyimledikleri kaygıyı ifade etmektedir. Çalışmanın sonucunda öğretmenlik meslek kaygıları konusunda daha çok nicel çalışma yapıldığı, tarama deseni kullanıldığı, öğretmen adaylarına yapılmış ve makale olarak yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study it is aimed to examine the studies on teaching profession concerns between 2000-2020. For this purpose, 364 studies of master's and doctoral theses written on teaching professional concerns between 2000-2020 were examined. To reach these documents, a literature search was conducted on sites such as the National Thesis Center, Google Scholar, Ulakbim, Dergipark. These studies were handled with sub-problems of purpose, place of publication, year of publication, level of study, type of study, study method, study design, and data collection tools. A qualitative research model was used to obtain reliable information in this study. The document analysis method from the qualitative research model was used. With this method, the data obtained from the studies on parent participation in education were analyzed with the descriptive analysis method. Data from 364 studies were systematically described, explained, interpreted, and reached some conclusions. In this study, the data were handled impartially and reflected the truth. The teaching profession is of great importance in developing and developing a country in terms of training qualified labor. For future generations to be valuable and competent individuals, teachers must-have several competencies. Teachers' anxiety about their areas of competence can negatively affect their attitudes and behaviors towards their students. Professional anxiety refers to the anxiety experienced by teachers and prospective teachers about the teaching profession, such as education and training, professional qualifications, relations with students, parents, and colleagues, appointment, and finding a job. As a result of the study, it was concluded that more quantitative studies were conducted on the teaching profession's concerns, scanning design was used, and it was written as an article for prospective teachers.