Babaların bebek bakımı konusundaki duyarlılıklarının çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of fathers' sensitivity to baby care in terms of various variables
- Tez No: 727143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AKAR GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmada babaların bebek bakımı konusundaki duyarlılıklarının çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmesi ve araştırmacı tarafından geliştirilen“RIE Yaklaşımına Dayalı Bebek Bakımı Duyarlılık Ölçeği”nin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle 0-24 ay arasında bebeği olan 777 babaya araştırmacı tarafından geliştirilen“Demografik Bilgi Formu”ve“RIE Yaklaşımına Dayalı Bebek Bakımı Duyarlılık Ölçeği”uygulanmıştır. 450 babanın verisi ölçek geliştirme için kullanılmış ve 327 babanın verisi de çalışma için kullanılmıştır. Çözümlemede SPSS v 25.0 programı kullanılmıştır. Veri analizinde non-parametrik testlerden iki bağımsız değişkenli analizlerde Mann Whitney U, ikiden fazla bağımsız değişkenli analizlerde ise Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bulunan değişkenler: babaların daha önce bebek bakımı ile ilgilenme durumları, babaların bebek bakımı ile ilgili eğitim alma durumları, annenin bebek bakımı ile ilgili eğitim alma durumu, babanın bebek hakkında kitap okuma durumu, bebek bakımı ile ilgili video izleme durumları ve çocuk sayısıdır. Çalışmanın sonuçları literatürde yapılmış çalışmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to evaluate the sensitivity of fathers about infant care in terms of various variables and to develop the“RIE Approach-Based Infant Care Sensitivity Scale”developed by the researcher. For this reason, the“Demographic Information Form”developed by the researcher and the“Baby Care Sensitivity Scale Based on the RIE Approach”were applied to 777 fathers with babies aged 0-24 months. Data from 450 fathers were used for scale development and data from 327 fathers were used for the study. SPSS v 25.0 program was used in the analysis. In data analysis, Mann Whitney U tests were used in bivariate analyzes and Kruskal Wallis tests were used in analyzes with more than two independent variables. Variables that were found to be statistically significant according to the results of the study: fathers' previous involvement in baby care, fathers' education about baby care, mother's education about baby care, father's reading of a book about the baby, watching videos about baby care and the number of children. The results of the study were compared with the studies in the literature.