Sanatta şiddet elemanı olarak hayvan ve empati
Animal and empathy as violence element in art
  1. Tez No: 727148
  2. Yazar: MEHMET RESUL KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. HAKAN GÜRSOYTRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu eser metninde, hukuk, felsefe, plastik sanatlar, performans sanatı ve sinema sanatında; şiddet, hayvana şiddet, hayvan hakları gibi kavramlar ele alınmıştır. Felsefi alanda şiddet, şiddetin kökeni sorgulanmış, hukukî anlamda hayvan hakları yasal tarihi incelenmiştir. Sanata dair farklı dinamiklerde şiddet, acı ve hayvana şiddet konu olarak yer almıştır. Bu kavramlar plastik sanatlarda; dini-siyasi resimlere, minyatürlere, natürmortlara, arena resimlerine konu olmuş, mitolojik hikayeler olarak da eserlere yansımıştır. Kan, acı, şiddet ve hayvan gibi kavramlar 20. yüzyıl performans ve sinema sanatlarının da konusu olmuştur. Bu çalışmanın amacı, hayvana şiddet ve şiddeti önlemeye yönelik sosyal bilgi düzeyi oluşturarak bu konuda farkındalık yaratmak ve tüm bu araştırma ve sorgulamalar sonucunda, kendi üretmiş olduğum eserlerimin bir analizini yapmaktır. Bu çalışmanın kapsamı, şiddet ve empati kavramlarının hukuksal, felsefi, dinsel ve sanatsal boyutlarını resim sanatı ve sinema sanatını çerçevesinde incelenmesidir. Konuyla ilgili sanat tarihi, sinema ve felsefe alanlarında alan taraması, avcılarla ve hayvan dövüştüren kişilerle görüşmelerin yapılması ve tüm bunların sonucunda kendi eserlerimin analizlerini gerçekleştirilmesi bu çalışmanın yöntemini oluşturmaktadır. Sonuç olarak, bu sorgulamalar kapsamında geçmişten günümüze şiddet kavramı, sanatçıların başvurdukları sanatsal bir tema olarak karşımıza çıkmaktadır. Mağara yüzeyinden tuval yüzeyine ya da sanatçının kendi bedeninde performans sanatı olarak yansıtılmıştır. Bu görsellerden edindiğimiz bilgilere göre hayvanlara yönelik şiddet her zaman var olmuştur. Yapılan bu şiddet eylemlerinin tamamen yok edilebilmesi ütopya olarak görünsede bu konudaki yasal düzenlemelerin yapılabilmesi için sanatçılara da önemli sorumluluklar düşmektedir. Sanatçıların hayvanlara yönelik yapılan şiddeti eleştirel bir dille yapıtlarında yansıtmaları şiddet oranını en aza indirme konusunda olumlu etkileri olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this work, concepts such as violence, violence against animals, animal rights are discussed in law, philosophy, plastic arts, performance art and cinema art. In the philosophical field, violence and the origin of violence have been questioned, and in the legal sense, the legal history of animal rights has been examined. Violence, pain and violence against animals have taken place in different dynamics of art. These concepts have been the subject of religious-political paintings, miniatures, still life paintings, arena paintings in plastic arts and have been reflected in works as mythological stories. They have also been the subject of 20th century performance art which concepts such as blood, pain, violence and animals. The aim of this study is to raise awareness by creating a level of social knowledge for preventing violence and violence against animals and to make an analysis of my own works as a result of all these researches and inquiries. The scope of this study is to examine the legal, philosophical, religious and artistic dimensions of the concepts of violence and empathy within the framework of painting and cinema art. The method of this study consists of field scanning in the fields of art history, cinema and philosophy, interviews with hunters and animal fighters and the analysis of my own works as a result of all these. As a result, within the scope of these inquiries, the concept of violence from past to present appears as an artistic theme that artists resort to. It is projected from the cave surface to the canvas surface or as a performance art in the artist's own body. According to the information we obtained from these images, violence against animals has always existed. Although it seems utopian that these acts can be completely destroyed, artists have important responsibilities in order for legal arrangements to be made on this issue. They reflection of violence against animals in their works with a critical language will have positive effects on minimizing the rate of violence.