Kişisel ve siyasal haklara ilişkin uluslararası sözleşme
International covenant on civil and political rights
  1. Tez No: 72715
  2. Yazar: DİNÇER HACIHAFIZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Kişisel ve Siyasal Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme, 35 Taraf Devlet tarafından onaylanmasını takiben 23 Mart 1976 'da yürürlüğe girmiştir. Sözleşme'nin 28. maddesi uyarınca kurulması öngörülen İnsan Haklan Komitesi aynı yıl görevine başlamıştır. Sözleşme'ye Taraf Devletler, Sözleşme'de güvence altına alman haklara ilişkin olarak rapor sunmayı yükümlenmişlerdir. Rapor sisteminin başlıca özelliklerinden birisi, ülkelerin genel durumuyla ilgili bilgi içermesidir. Söz konusu sistemin işleyişi bireylerin veya öteki devletlerin girişimine bağlı olmayıp, görevi Taraf Devletlerce sunulan raporları incelemek ve buna ilişkin kendi görüş ve yorumlarını ilgili Taraf Devletler iletmek olan Komite ile Taraf Devletler arasında yapıcı bir diyalog kurma amacına yöneliktir. Sözleşme, rapor sunum sisteminin yanı sıra, sözleşme hükümlerinin uygulanmasıyla ilgili olarak devletlerarası başvuruya da imkan sağlamakta ve bu bağlamda ortaya çıkan sorunları uzlaştırmak için ikinci bir seçimlik başvuru yoluna imkan tanımaktadır. Rapor sunumu ve devletlerarası başvuru sisteminin dışında Seçimlik Protokol, Bireysel Başvuru adı altında üçüncü bir mekanizmaya imkan sağlamaktadır. Sözleşme'ye Taraf olup, aynı zamanda Seçimlik Protokolü onaylayan Devletlere kendi yargı yetkisine tabii olan ve Sözleşme'de güvence altına alman haklardan herhangi birinin o Taraf Devlet tarafından çiğnendiğini iddia eden bireylerin başvurularının Komite tarafından kabul edilmesi ve incelenmesinin kabulü yükümlülüğünü getirmektedir. 123
Özet (Çeviri)
SUMMARY The International Covenant on Civil and Political Rights (ICCPR) entered into force on 23 March 1976 after the deposit of the thiry - fifty instruments of ratification. The Human Rights Committe (HRC), established under Article 28 ICCRP, started its activities in 1976. The States Praties to the Covenant undertake to submit reports on the measures they have adopted which give effect to those rights recognized in the Covenant and on the progress made in the enjoyment of these rights. One of the main features of the reporting procedure is that it does not relate to incidents, but to a situation in general. The reporting procedure does not depend on initiatives by individuals or other states. The reporting procedure is not of a contentious nature, rather it aims at establishing a constructive dialogue between the States Parties and the Committee. These reports are submitted to the Committee, the task of which is to study the reports submitted by the states and to transmit its reports and such general comments as it may consider appropriate to the States Parties. In addition to the repoting system, ICCPR also provides for a system of inter - state proceeding in matters concering the application of the Covenant and for the conciliation differences arising in this regard. Under the Covenant this system is optional. The Optional Protocol provides, as far as the States Parties to the Protocol are concerned, for a third method of implementation of the ICCPR, additional to the reporting procedure and the system of state - to- state communication and conciliation. A State Party to the Covenant that become a party to the Protocol recognizes the competence of the Committee to recive and consider communications from individuals subject to its Jurisdiction who claim to be victims of a violation by that State Praty of any of the rights set forth in the Covenant. 124