Yabancıların sınırdışı edilmesi
Deporting of foreigners
- Tez No: 218879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Sınırdışı etme işlemi, suçluların geri verilmesiyle birlikte, Anayasanın 19.maddesinde hükme bağlanan kişi dokunulmazlığı ve güvenliğine, yabancılar hukuku açısından getirilmiş bir istisnadır. Türk hukuk düzeninde sadece“yabancı”gerçek kişilerin sınırdışı edilebileceği hükme hükme bağlanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı; yabancıların sınırdışı edilmesi kurumunun iç hukukla birlikte, uluslararası sözleşmeler açısından ortaya konulmasıdır.Çalışmanın içeriğini; sınırdışı etme kavramı, tarihsel gelişimi, kaynakları, hukuki niteliği ve sınırdışı etme işleminin hem iç hukuk hem de uluslararası sözleşmeler bakımından incelenmesi oluşturur.Söz konusu çalışmada öncelikle yabancıların sınırdışı edilmesi genel olarak incelenmiştir. Daha sonra, sınırdışı etme işlemi iç hukuk metinleri göz önünde bulundurularak ele alınmış, ardından da konu ile ilgili uluslararası sözleşme hükümleri değerlendirilmiştir.Yabancıların sınırdışı edilmesi konusu iç hukukta; Anayasa, Yabancıların İkamet ve Seyahatlari Hakkındaki Kanun, Pasaport Kanunu, Türk Vatandaşlık Kanunu, Cezaların İnfazı Hakkında Kanun ve Yeni Türk Ceza Kanunu hükümleri ele alınarak, uluslararası alanda ise; İnsan Hakları ve Ana Hürriyetleri Korumaya Dair Avrupa Sözleşmesi ve Ek Protokolleri, Kişisel ve Siyasal Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme, Avrupa İkamet Sözleşmesi, Avrupa Sosyal Şartı, Mültecilerin Hukuki Durumuna Dair 1951 Tarihli Cenevre Sözleşmesi ve 1954 Tarihli Vatansızların Hukuki Durumu Hakkındaki Sözleşme hükümleri açısından açıklanmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda bütün bu hukuk metinleri çalışmamızın sınırını oluşturmuştur.Çalışmada yapılan inceleme sonucunda, sınırdışı etme işleminin idari bir işlem olduğu ve idari makam tarafından yerine getirildiği görülmektedir. Sınırdışı etme işlemiyle ilgili düzenlemelerde, kamu düzeninin korunmasının genel bir sınırdışı etme nedeni olarak kabul edildiği ortadadır. Sınırdışı etme işleminin alınması aşamasında, söz konusu işleme maruz kalan yabancıya yeteri kadar güvence tanınmamış olduğundan, yasal düzenlemeler yapılarak bir takım güvencelerin tanınması yerinde olacaktır. Bu güvencelerin tanınmasında ise, iç hukukun bir parçası haline gelen uluslararası sözleşmeler dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Deporting procedure, is an exception in point of view of foreigners' law with the law extradition, of tha personal inviolability and security as required by law in the 19th paragraph of the Law Constitution. In Turkish Law System, it is required by law that only real“foreigners”could be deported. The main of this work is to bring up from the point of view of international agreements with the instituation of deporting of foreigners and territorial law.The concept of deporting, historical development, sources, legal quality and the procedure of deporting, from the point of view of research of both interior law are international agreements constitute the content of this work.In the mentioned work, deporting of foreigners is researched. Then, the procedure of deporting is taken charge of determining the territorial law texts, after that the international agreement decision about the case is evaluated.In the territorial law; the arbitrament of deporting foreigners, determining the Law Constitution, The Law of Travelling Accomodation of Foreigners, Passport Law, Turkish Citizenship Law, The Law About Punishment Execution and New Turkish Punishment Law Arbitraments, however through international field; The European Agreement About Protecting Main İndependences and Human Rights and Attachment Protocols, International Agreement About Personal and Political Rights, European Accomodation Agreement, European Social Circumstance, 1951 Dated Agreement of Geneva About The Refugees' Legal Condition, and About 1954 Dated Stateless' Legal Condition Agreement Arbitraments are tried to be explained in point of view. At the same time, all of these law texts made up our work's boundary.In consequent of the work researched, it's seen that the procedure of deporting is an administrative process and is fulfilled by the administrative authority. In the agreements about deporting procedure, it is clear that maintaining the public regularity is the general reason of deporting. It will be suitable to regulate some securities arranging the legal regulations in the rank of getting procedure of deporting because of not giving enough security to the foreigner who is exposed to the mentioned procedure. However giving these securities, it has to be paid attention to the international agreement which are parts of the territorial law.