Yönetimin kamu hizmetlerini özel kişilere gördürme yöntemleri ve yap-işlet devret modeli
The Methods government get public services done by private enterprises and build-operate transfer model
  1. Tez No: 72716
  2. Yazar: AYTAÇ KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET“Yönetimin Kamu Hizmetlerini Özel Kişilere Gördürme Yöntemleri ve Yap-İşlet-Devret Modeli”adlı tezimin amacı, uygulamad hukuki rejimi tartışma konusu olan Yap-İşlet-Devret modeline ilişkin sözleşmelerin hukuki niteliğini ortaya koymak ve bu modelin; yönetimin kamu hizmetlerini özel kişilere gördürme yöntemleri içindeki yerini belirlemektid. Yap-İşlet-Devret Modeli, son on yılda, Türk kamu yönetiminde önemli bu yer tutmuştur. Ancak modelin hukuki rejiminin belirlenememesi, Danıştay'ın bu modele ilişkin sözleşmeleri imtiyaz sözleşmesi sayıp kendi incelemesinden geçmeyen sözleşmelirin hukuki geçerliliklerinin olmadığım belirtmesi, uygulamadaki diğer Yap-İşlet-Devret Modeli sözleşmelerinin hukuki geçerliliklerinin tartışma konusu olması sonucunu doğurmuştur. Bu konudaki tartışmalar sürerken 08.06.1994 günlü ve 3996 sayılı“Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanun”ile modele yeni bir hukuksal çerçeve ve içerik kazandırılmıştır. Tezimizde bu Yasa'nın getirdiği hukuki rejim ve bu Yasa'nını 5'nici maddesini iptal eden Anayasa Mahkemesi kararı çerçevesinde Yap-İşlet-Devret Modelinin hukuki rejimi tartışılmıştır. Çalışmada ayrıca YİD sözleşmesinin özel hukuk hükümleri itibariyle taşıdığı özellikler dikkate alınarak hukuksal niteliğinin teshiri ve tarafları, unsurları, sona erme gibi konularda genel bilgi yanında sözleşmeyle ilgili başlıca vergi ve bu hususta tabi olunacak kuralların ortaya konulması da amaçlanmıştır. 141
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of our thesis named“The Methods Government Get Public Services Done By Private Enterprises”is: to put out the jurudical regime of contracts of“Build Operate Transfer”model and to determine the place of this model in the methods government get public services done by private enterprises. In the last decade, build-Operate and Transfer model took an important place in Turkish public administration. But because we couldn't be able to determine the jurudical regime of the model, the determine of State Couincil the contracts belonging to this model as they are government concessions and not accepting the juridical validitiy of the contracts which are not examined by state Council; has led to cause to arise the jurudical validitiy of the Build-Operate- Transfer Model contracts be subject of arguments. While the arguments were contiunung about this subject, by the 8.6.1994 dated and numbered 39%“Law of Getting Some Inveztments and Services Done By Built-Operate-Transfer models”frame, a new juridical frame and content is brought. In our thesis, in the frame of the juridical regime this new law brought and the annulment of the Law's fiftharticle by Supreme Court, Build-Operate- Transfer model's juridical regime is argued. In this study, the peculiarities of BOT model contracts will be examined to determine the juridical frame by the aim of giving general information about contracts, taxation problems and sides of these contracts. 142