Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi tıpta uzmanlık öğrencilerinin su ayak izlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of water footprints of medical specialization students at Bolu Abant İzzet Baysal University Faculty Of Medicine
- Tez No: 727174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSU KIYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıpta Uzmanlık Öğrencilerinin Su Ayak İzlerinin Değerlendirilmesi Amaç: Su ayak izi hem doğrudan kullandığımız hem de dolaylı yollardan tükettiğimiz su kullanımını hesaplayan tatlı su kullanımının bir göstergesidir. İnsanlar günlük hayatta su tüketimini sadece içme suyu olarak ve yemek yapmak, banyo yapmak, çamaşır yıkamak, bulaşık yıkamak vb. için kullanıldığını düşünmektedir, oysaki daha büyük su ayak izimizi oluşturan kısım tükettiğimiz tüm ürünlerdeki gizli su miktarıdır. Bu araştırmada Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi tıpta uzmanlık öğrencilerinin su ayak izlerinin belirlenmesi, su ayak izi kavramı hakkındaki bilgileri, su tüketimi konusunda düşünce, tutum ve davranışlarını belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu araştırmanın evrenini Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim görmekte olan 255 tıpta uzmanlık öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan soru formu sekiz bölümden oluşmakta olup Cemile Çankaya ve Cansu Filik İşcen tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Su Tüketim Davranışları Ölçeği, Prof. Arjen Hoekstra tarafından oluşturulmuş su ayak izi ağı soruları ve araştırmacılar tarafından literatürdeki bilgiler ışığında hazırlanmış olan soruları içermektedir. Veriler yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. İstatiksel analizde tanımlayıcı istatistik, ki-kare testi, Fisher'in kesin ki-kare testi, Spearman ve Pearson korelasyon analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation Of Water Footprints Of Medical Specialization Students At Bolu Abant İzzet Baysal University Faculty Of Medicine Background: Water footprint is an indicator of fresh water use that calculates the water use that we use both directly and indirectly. People consume water in daily life only as drinking water and for cooking, bathing, washing clothes, washing dishes etc. However, the part that creates our larger water footprint is the amount of hidden water in all the products we consume. In this study, it was aimed to determine the water footprints of Bolu Abant İzzet Baysal University Faculty of Medicine medical specialty students, their knowledge about the concept of water footprints, their thoughts, attitudes and behaviors about water consumption. Materials and Methods: The population of this cross-sectional study consists of 255 medical residency students studying at Bolu Abant İzzet Baysal University Faculty of Medicine. The questionnaire used in the research consists of eight parts. It includes the water footprint network questions created by Arjen Hoekstra and the questions prepared by the researchers in the light of the information in the literature. Descriptive statistics, chi-square test, Fisher's exact chi-square test, Spearman and Pearson correlation analysis, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis analysis of variance were used in statistical analysis.