Pediatri hemşirelerinin ilaç uygulama hataları ile mesleki profesyonel tutumları arasındaki ilişki
The relationship between medication errors with vocational professional attitudes of pediatric nurses
  1. Tez No: 727178
  2. Yazar: EMİNE UZUNTARLA GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TURAL BÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışma, pediatri hemşirelerinin ilaç uygulama hataları ile mesleki profesyonel tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma 01.11.2020-01.05.2021 tarihleri arasında, bir ildeki üç hastanede çalışan 115 pediatri hemşiresi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tiptedir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Pediatri Hemşirelerinin Karşılaştığı İlaç Uygulama Hatalarına İlişkin Soru Formu, Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği (İlaç Transfüzyon Uygulamaları Alt Bölümü) ve Meslekte Profesyonel Tutum Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Pediatri hemşirelerinin %66'sı ilaç uygulama hatası yapmadığını, %34'ü ilaç uygulama hatası yaptığını belirmiştir. Pediatri hemşirelerinin yaptığı hataların en çok yanlış doz (%36,5), yanlış zaman (%14,5), ilacı uygulamanın unutulması (%12,7) şeklinde olduğu bildirilmiştir. Pediatri hemşirelerinin ilaç uygulama hata eğilimlerinin düşük olduğu (85,44±5,26), mesleki profesyonel tutumlarının yüksek olduğu (140,32±11,33) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to determine the relationship between medication errors with vocational professional attitudes of pediatric nurses. Methods: The research was carried out with a total of 115 pediatric nurses working at three hospitals in a province between 01 November and 01 May 2020. The research is a descriptive and relationship seeker study. Personal Information Form, Question form on Medication Errors Encountered by Pediatric Nurses, Medical Errors Tendency Scale (Medication Transfusion Subsection) and Vocational Professional Attitude Scale were used to collect the data. SPSS 26.0 package program was used in the analysis of the data. Findings: %66 of the pediatric nurses stated that they don't make medication errors and %34 of the pediatric nurses stated that they make medication errors. It was determined that the most common type of medication errors made by the pediatric nurses was a wrong dose (%36,5), a wrong time (%14,5) and a forgetting to administering medication (%12,7). It was detected that the pediatric nurses had a low medication errors tendency (85,44±5,26) and high vocational professional attitudes (140,32±11,33).