İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ve İşletme Fakültelerinin Endüstri 4.0 ile dönüşümü
Transformation of Faculties of Economics and Administrative Sciences and Faculties of Business Administration with Industry 4.0
  1. Tez No: 727194
  2. Yazar: AYŞEGÜL SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İLHAN NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Avcı ve toplayıcı toplumdan bilgi toplumuna gelinceye dek, insanoğlu hem sosyal hem ekonomik alanda birçok endüstriyel devrime şahitlik etmiştir. Son yıllarda ismini sıklıkla duyduğumuz ve bir amaç mı yoksa bir araç mı olduğu konusunda çeşitli varsayımlar bulunan Endüstri 4.0, Sanayi Devriminin dördüncü aşaması olarak karşımıza çıkmaktadır. 2011 yılında Almanya'da Hannover Fuarı'nda ortaya çıkan devrim, dijital dönüşüme öncülük etmekte ve az maliyetle yüksek verimlilik sağlayabilmeyi amaçlamaktadır. Dördüncü Endüstriyel Devrim, insan kaynağı dönüşümünü en radikal talep eden devrimdir. Önceki devrimler insan kaynağının gelişimi ve iş gücünün öğrendikleriyle paralel yaşanan değişimlerken, Endüstri 4.0 ise insanların öğrendikleri üzerine değil, makinelerin öğrendikleri üzerine bir dünya kurulmasıdır. Bu farklılık, insan-makine iş birliğini gerektirmektedir. Dolayısıyla mekanik yapıların, teknolojinin etkilendiği kadar eğitim, organizasyon yapıları, toplum dinamikleri de devrimden etkilenmektedir. Geleceğin iş gücü insanların değil makinelerin öğrenmeleri üzerine kurulu olacak ise insanı bu sistem içerisinde nereye oturtacağımız konusunda ilk olarak eğitim vizyonu geliştirilmelidir. Çalışmanın amacı; İşletme ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinde (İİBF) eğitim faaliyetlerini iyileştirmek ve Endüstri 4.0 gereklerine yanıt verebilir hale getirmek adına sosyal paydaşlar çerçevesinden belirlenen hedefler ve beklentiler için çözüm önerisi sunmaktır. Bu amaca yönelik olarak Üniversite 4.0 kavramı ile mevcut eğitim faaliyetleri incelenmiş ve iyileştirilmesi gereken noktalar belirlenmiştir. Çalışmada Kalite Fonksiyon Göçerimi (KFG) ve Delphi tekniğinin bütünleştirilmesinden faydalanılmıştır. İki tur uygulanan Delphi tekniği sonucuna göre çeşitli çözümlere ulaştırılması beklenen problemler belirlenmiştir. Belirlenen problemlere yönelik çözüm önerileri DEMATEL yöntem kullanılarak önceliklendirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre sosyal paydaşlar için en büyük beklentinin üniversite-sanayi iş birliğini sağlamak olduğu saptanmaktadır. Uygulamalı ve iş birliğine dayalı eğitim, ekip çalışması özümsenerek yaparak öğrenme eksikliği probleminin giderilmesi, problemleri çözüme ulaştırılmada öncelik kazanan problemlerden birisi olarak belirlenmektedir. Elde edilen bulgular çalışmamızı teknoloji tabanlı eğitim faaliyetleri ve ekip çalışmaları ile sanayi beklentilerine uygun hale getirilmesi sonucuna ulaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
From the hunter-gatherer society to the information society, mankind has witnessed many industrial revolutions in both social and economic fields. Industry 4.0, which we have heard frequently in recent years and which has various assumptions about whether it is a goal or a tool, appears as the fourth stage of the Industrial Revolution. The revolution that emerged at the Hannover Fair in Germany in 2011 leads the digital transformation and aims to provide high efficiency with low cost. The Fourth Industrial Revolution is the revolution that most radically demands human resource transformation. While the previous revolutions were the changes experienced in parallel with the development of human resources and what the workforce learned, Industry 4.0 is the establishment of a world not on what people learn, but on what machines learn. This difference requires human-machine cooperation. Therefore, education, organizational structures and social dynamics are affected by the revolution as much as mechanical structures and technology are affected. If the workforce of the future will be based on the learning of machines, not humans, a vision of education must first be developed on where we will place people in this system. Purpose of the study; To offer solutions for the targets and expectations determined within the framework of social stakeholders in order to improve the educational activities in the Faculties of Business Administration and the Faculties of Economics and Administrative Sciences and to make them respond to the requirements of Industry 4.0. For this purpose, the concept of University 4.0 and the current educational activities were examined and the points that needed to be developed were determined. In the study, the integration of Quality Function Deployment (QFD) and Delphi technique was used. According to the results of the Delphi technique, which was applied in two rounds, the problems expected to reach various solutions were determined. Solution suggestions for the identified problems were prioritized using the DEMATEL method. According to the findings of the research, it is determined that the biggest expectation for social stakeholders is to provide university-industry cooperation. Applied and collaborative education is determined as one of the problems that gain priority in solving the problem of learning by doing by assimilation of teamwork. The obtained findings lead to the conclusion that our study is harmonized with industry expectations with technology-based training activities and teamwork.