Çukurova Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezi kayıtlarının iki yıllık profili: Retrospektif bir inceleme
Çukurova University Training Family Health Center's two-years electronic health records profile: A retrospective analysis
- Tez No: 727197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KURDAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Çalışma, Çukurova Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezi 047 Biriminin kuruluşundan bu yana geçen iki yıldaki kayıtlarının geriye dönük olarak incelenmesini amaçlamaktadır. Yöntem: Birime, 01.08.2018 - 01.08.2020 tarihleri arasında başvuran bireylerin elektronik sağlık kayıtları incelendi. Belirlenen zaman aralığındaki tüm kayıtlar, bireylerin sosyodemografik verileri, yakınmaları, muayene notları, tanıları ve aylara göre işlem sayılarını içeren elektronik dosyalarda değerlendirildi. Bulgular: Mevcut 2970 başvurunun 1395 kişi olduğu belirlendi. Kişi başına ortalama başvuru sayısı 2,12 olarak bulundu. Başvuranların %53.4'ü kadındı. Yaş ortalaması 32,2±15,4 olan bireylerin %65,2'si bekardı. %55,5 oranında sigara içme durumunun kaydedilmediği belirlendi. Sağlık raporu başvurularında sigara ve alkol kullanımının kayıt altına alınma oranının daha yüksek olduğu görüldü. Sigara kaydı olan bireylerde sigara içme oranı %16,4 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The study aims to retrospectively analyze the health records of Çukurova University Training Family Health Center Unit 047 in the two years since its establishment. Method: The electronic health records of individuals who applied to the Unit between 01.08.2018 and 01.08.2020 were surveyed. All records in the defined time interval were evaluated in the electronic files containing the sociodemographic data of the individuals, their complaints, examination notes, diagnoses, and the number of procedures by month in the Unit. Results: The current 2970 applications were determined to be 1395 individuals. The average number of applications per person was found to be 2.12. Of the applicants, 53.4% were women. 65.2% of individuals with a mean age of 32.2±15.4 were single. It was determined that smoking status was not recorded at a rate of 55.5%. It was observed that the rate of recording smoking and alcohol consumption was higher in applications for a health report. The rate of smoking was 16.4% in individuals with a cigarette record.