Testis, meme kanseri ve fibromiyalji tanılı hastalarda hastalık algısı ve bununla ilişkili psikososyal faktörlerin araştırılması
Investigation of disease perception and related psychosocial factors in patients diagnosed with testicular, breast cancer, and fibromyalgia
  1. Tez No: 727204
  2. Yazar: FURKAN KULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN ÖNEN SERTÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Giriş: Kronik hastalıklar psikolojik problemleri de beraberinde getirmektedir. Özellikle ölüm oranı yüksek olan kanser hastalığında ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen fibromiyalji sendromunda bu problemlerin daha yüksek olduğu söylenebilir. Literatüre bakıldığında testis kanseri olan hastaların hastalık algıları üzerine yapılmış çok fazla çalışma olmamakla birlikte, testis ve meme kanseri hastaları ile hastalığa bağlı ölüm oranı daha düşük fakat yaşam kalitesini belirgin düzeyde olumsuz etkileyebilen ve psikiyatrik komorbiditesi yüksek olan fibromiyalji gibi kronik bir hastalığa sahip bir grubun hastalık algılarını karşılaştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, testis ve meme kanseri gibi hayatı tehdit eden ve kişilerin cinsellik algılarını etkileyen bir hastalık tanısı almış bireyler ile kronik ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olan fibromiyalji hastalarının öz-şefkat, anksiyete, depresyon, sosyal destek ve bağlanma düzeylerinin hastalık algısı ile ilişkilerinin incelenmesi ve elde edilen sonuçların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fizik Tedavi Polikliniği'nde Ocak 2021 ile Temmuz 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmaya gönüllü olarak 54 testis kanseri, 57 meme kanseri ve 55 fibromiyalji sendromu tanılı olmak üzere toplamda 166 kişi katılmıştır. Katılımcılara“Bilgilendirilmiş Olur Formu”aracılığı ile çalışma hakkında gerekli bilgiler verilmiş olup kendilerinden onay alınmıştır. Çalışmaya katılım sağlamak isteyen bireylere“Olgu Rapor Formu”,“Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HADÖ)”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)”,“Hastalık Algısı Ölçeği (HAÖ)”,“Öz-Şefkat Ölçeği Kısa Formu”ve“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II (YIYE-II)”verilerek bu formları tamamlamaları istenmiştir. Veri çözümlemesi için SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic diseases come along with psychological problems. It can be said these problems are especially more pronounced in cancer disease which has high mortality rates and in fibromyalgia syndrome which negatively affects the quality of life. When we look at the current literature, there are not many studies on the disease perceptions of testicular cancer patients. Besides, there is no comparative study including both cancer groups and a group with a chronic disease such as fibromyalgia, which has a lower mortality rate due to the disease but can significantly affect the quality of life and has a high psychiatric comorbidity. In this study, we aimed to investigate and compare the results of relations between disease perception and self-compassion, anxiety, depression, social support and attachment levels of patients whose diagnosed with a life-threatening disease that could also affect the perception of sexuality such as testicular and breast cancer and a chronic disease that negatively affects their quality of life such as fibromyalgia syndrome. Method: The study was conducted in Ege University Faculty of Medicine Tulay Aktas Oncology Hospital and Ege University Faculty of Medicine Hospital, Department of Physical Therapy Outpatient Clinic between January 2021 and July 2021. A total of 166 people, 54 of whom were diagnosed with testicular cancer, 57 with breast cancer and 55 with fibromyalgia syndrome, participated voluntarily in the study. The participants were informed about the study through the“Informed Consent Form”and their consents were obtained.“Case Report Form”,“Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS)”,“Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS)”,“Illness Perception Questionnaire (IPQ)”,“Short Form of Self-Compassion Questionnaire”and“Experiences in Close Relationships-Revised (ECR-R)”were provided to individuals who were willing to participate voluntarily in the study and they were asked to complete these forms. SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences) was used for data analysis.