Çin'in ekonomik performansı
China's economic performance
- Tez No: 727216
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
1979 yılına kadar korumacı politikalar uygulayan, ekonomisi merkezi kontrol altında, durgun ve fakir olan Çin, dünya ticaretine entegre olduktan sonra serbest piyasa reformlarını kısmen haya-ta geçirerek hızlı bir büyüme ve gelişme gerçekleştirmektedir. Uzun yıllar boyu ekonomisi dış dünyadan soyutlanmış haldeki Çin, 1979'dan itibaren kolektif tarım uygulamalarını durdurarak kısmen de olsa özel teşebbüse izin verdi. Ülkede dış ticaret işiyle uğraşan girişimlerin önü açıl-dı, bunlara yönelik olarak kısıtlamalar kaldırıldı, kısmi otonomi verildi. Böylece Çin, yurt dışından ithal ettiği ürünleri örnek alarak, kendi üretim bandını genişletti. Çin, gümrük vergilerini de kade-meli şekilde azaltarak böylece teknoloji transferinin yolunu açmış oldu. Çin, Dünya Ticaret Örgü-tü ile uzun yıllar süren üyelik görüşmelerini 2001 yılının son ayında tamamladı. Bu anlaşmaya göre Çin, uluslararası ticaret kurallarına uyacağını, ekonomide ve ticaret rejiminde köklü değişik-liklere gideceğine dair söz verdikten sonra, yüksek büyüme hızını yakaladı, takip eden yıllarda ticaret hacimlerinde rekorlar kırıldı. Yabancı yatırımcılara büyük kolaylıklar sağlanması, dünyanın en büyük şirketlerinin üretimlerini Çin'e kaydırması sonucunu doğurdu. Bu da Çin'in uluslararası doğrudan yatırımların en cazip çekim merkezi olmasını sağladı. Ülkeye rekor düzeylerde dış yatırım çekmekte olan Çin şu anda dünyanın en büyük ihracatçılarından biridir. Yakın geçmişte hızlı bir büyüme ivmesi de yakalayan Çin, İngiltere ve Fransa'yı da geride bırakarak dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri oldu. Bu tez çalışmasında ABD'den sonra dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin, ekonomik gelişmesi ve büyümesi inceleniyor. Dünya Bankası'nca 2018'de %9,5 Gayrı Safi Yurt İçi Hâsıla büyüme ortalaması ile, 'en hızlı büyüyen ekonomiler ara-sında' birinci oldu. Bu çalışmada, Çin'in ekonomik kalkınmasında ve hızlı büyümesinde en büyük etkenler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Applying protectionist policies until 1979, with its economy under central control, stagnant and poor, China achieved rapid growth and development by partially implementing free market re-forms after integrating into world trade. China, whose economy has been isolated from the outside world for many years, has allowed private enterprise, albeit partially, by halting collecti-ve agricultural practices since 1979. Initiatives dealing with foreign trade were opened in the country, restrictions were lifted and partial autonomy was given to them. Thus, China expanded its own production line by taking the products imported from abroad as an example. China has also gradually reduced customs duties, thus paving the way for technology transfer. China completed its membership negotiations with the World Trade Organization in the last month of 2001. According to this agreement, after China promised to abide by the rules of international trade and make radical changes in the economy and trade regime, it achieved a high growth rate, and records were set in trade volumes in the following years. Providing great facilities to foreign investors resulted in the world's largest companies shifting their production to China. This made China the most attractive center of international direct investments. China is now one of the world's largest exporters, attracting record levels of foreign investment to the country. Achieving rapid growth in the recent past, China has become one of the strongest economies in the world, leaving Britain and France behind. In this thesis proposal study, the economic development and growth of China, which has the second largest economy in the world after the USA, is examined. By the World Bank, it ranked first among“fastest growing economies”in 2018, with an average of 9.5% Gross Domestic Product growth. In this study, the biggest fac-tors in China's economic development and rapid growth were investigated.